Ponadto zbudowany zostanie 2,5 km fragment południowej obwodnicy Warszawy od lotniska do Puławskiej. Trasa ta docelowo ma się połączyć z autostradą A2, która od zachodu i od wschodu dotrze do rogatek stolicy.

Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć w planowanym terminie, jeszcze zima rusza drogowe prace przygotowawcze. W sumie roboty mają potrwać dwa lata.

W pierwszej kolejności powstaną nowe wiadukty. Następnie przejmą one ruch ze starych estakad, jakie będą wyburzone a w ich miejsce powstaną nowe. Kierowcy mimo prac, zawsze będą mieli po dwa pasy w każdym kierunku.

Na ul. Puławskiej powstanie pierwsza część węzła z przyszłą południową obwodnicą Warszawy. Podczas budowy dla ruchu będą przeznaczone po dwa pasy zamiast trzech między Piasecznem a Warszawą w każdą stronę.

Zlikwidowane zostaną skrzyżowania z sygnalizacją świetlną między stacją PKP Służewiec a Galerią Mokotów a nad ulicą ma powstać wiadukt dla jadących wzdłuż ul. Postępu. Prace te ruszą najwcześniej w połowie 2009 r.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszy budowa najważniejszego odcinka południowej obwodnicy Warszawy, tj. od lotniska do węzła Konotopa pod Piastowem, czyli do miejsca połączenia z autostradą A2.

Obecnie trwa proces wykupu gruntów i oczekiwanie na decyzję środowiskową.