Niepokój władz wzbudziły informacje o planowanym wprowadzeniu opłat za przejazd autostradą A4 z Katowic do Wrocławia. Na śląskim odcinku A4 w 2011 roku mają stanąć bramki. Jednakże według informacji GDDKiA kierowcy nie będą ponosili opłat za przejechanie 15-kilometrowego odcinka do Kleszczowa. Wjeżdżając na autostradę otrzymają tzw. „bilet zerowy” (cena widniejąca na nim ma opiewać na zero złotych), który trzeba będzie okazać w punktach poboru w Sośnicy, Bojkowie, Ostropie, czy Kleszczowie.
Jednakże rozwiązanie proponowane przez GDDKiA nie dokońca zgodne jest z ustawą o autostradach oraz w rządowym rozporządzeniem z 2002 roku, gdzie zaznaczono, że cała autostrada A4 będzie płatna … Wspomniana ustawa również zawiera podpunkt stanowiący, iż wszystkie autostrady w Polsce są płatne.
W związku z powyższym potrzebne są zmiany zarówno ustawy, jak i rozporządzeń. Na razie samorządowcy z Giwic skierowali do premiera oraz ministra infrastruktury pismo, w którym domagają się wiążących zapewnień o darmowym korzystaniu ze wspomnianego odcinka autostrady.