Autostrada A2 już w 2011 roku ma połączyć wschodnią i zachodnią granicę Polski. Trasa rozpoczynać się będzie od granicy z Niemcami w Świecku, dalej biec będzie przez Poznań, Łódź, Warszawę, aż do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kukurykach. Autostrada powstanie jako fragment drogi międzynarodowej E30, leżącej w II transeuropejskim korytarzu transportowym.

Obecnie A2 ma zaledwie 252 km i przebiega między Nowym Tomyślem a Strykowem. Zgodnie z planami jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa na odcinkach Świecko – Nowy Tomyśl oraz Łódź – Warszawa. Natomiast na rok 2010 ma być gotowa dokumentacja techniczna oraz wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla fragmentu A2 na trasie Warszawa - Kukuryki.

Droga ekspresowa S8 stanowić będzie część trasy E67, która połączy kraje bałtyckie z południem i zachodem Europy. Trasa przebiegać będzie od Wrocławia przez Warszawę do przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności.

Jesienią tego roku do użytku zostanie oddana 13-km obwodnica Wyszkowa. Następnie droga S8 budowana będzie etapami: Wrocław - Wieruszów oraz Piotrków Trybunalski - Warszawa i dalej od Wieruszowa przez Sieradz, Zduńską Wolę, Pabianice i Łask do autostrady A1. W Warszawie ekspresówka stanowić będzie część obwodnicy.