Droga ekspresowa S-7 przebiegająca przez województwo małopolskie jest na liście priorytetowych inwestycji w związku z przygotowaniami do Euro 2012. Zgodnie z planami do czasu rozpoczęcia mistrzostw europy w piłce nożnej ma powstać 60 km odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej z dziewięcioma bezkolizyjnymi węzłami oraz obwodnicami Książa Wielkiego, Miechowa i Słomnik.

Przebudowa „zakopianki’, czyli drogi nr 7 pomiędzy Lubniem a Rabką, ma ruszyć na przełomie 2008 i 2009 roku. Na razie inwestycja jest w fazie projektowania, a w połowie roku powinien zostać ogłoszony przetarg na jej realizację. Zbudowany zostanie 17,5 km odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej między Lubniem i Rabką oraz, pomiędzy Rabką i Chabówką, odcinek drogi klasy głównej przyspieszonej (GP). Inwestycja obejmie również dwa dwupoziomowe węzły w Skomielnej Białej i Zaborni, najdłuższy w Polsce tunel drogowy o długości prawie 2 kilometrów pod górą Luboń Mały, 10 wiaduktów, trzy estakady oraz most na rzece Lubieńce.

Koszt przygotowań oraz realizacji inwestycji na odcinkach S-7 pomiędzy Krakowem a Kielcami oraz Lubniem i Rabką szacowany jest na kilka miliardów złotych.