Prawie rok po rozpoczęciu prac stwierdzono, że wykonano 35% z nich. Na chwilę obecną jest to największy i najdłuższy plac budowy w Warszawie. Obszar prac stanowi ponad 10 km odcinek między miejscowością Konotopa na zachodnich krańcach stolicy a Powązkami. W wielu miejscach prace wyprzedzają zakładany harmonogram o kilka lub kilkanaście tygodni - czytamy w "Gazecie Wyborczej Stołecznej".

Robotnikom znacznie pomogła łagodna zima Na odcinku w rejonie Powązek i Koła powstaje m.in. gigantyczny węzeł na tyłach Cmentarza Wojskiego, gdzie Trasa Armii Krajowej łączy się z al. Prymasa Tysiąclecia. Z ziemi wystają już wiadukty, tam też zaczyna się budowa tunelu, którym jadący od strony Woli będą skręcać w stronę Bemowa i A2.

Prace przy budowie wiaduktu nad przyszłą trasą i torami kolejowymi na ul. Księcia Janusza, który połączy Koło z Bemowem mają się ku końcowi. Z kolei w stronę granic Warszawy, plac budowy przypomina odkrywkowe drążenie metra na Bielanach lub na Ursynowie (trasa będzie wciśnięta w betonowy wykop). Niektóre odcinki trasy zapełniają się już płytą betonową. Na obrzeżach Warszawy w rejonie Chrzanowa droga jest prawie gotowa. W pełni gotowe są już konstrukcje wiaduktów m.in. przy ul. Szeligowskiej oraz nad trasą poznańską. Ponadto nad torami pojawiły się dwa łukowe wiadukty, które w przyszłości posłużą kierowcom jadącym w stronę A2.

Finalizację prac przy budowie nowego wjazdu do Warszawy od zachodu planuje się w grudniu 2010 r. Inwestycję wartą ponad 2,1 mld zł realizują firmy: Strabag, Budimex-Dromex, Mostostal Warszawa, Warbud, jak również dziesiątki mniejszych podwykonawców.

Początkowo trasą będzie można dotrzeć tylko do drogi wylotowej na Poznań. Finalny dcinek do Konotopy będzie zamknięty dla ruchu przez rok lub dwa, w zależności od tego, kiedy do granic stolicy zostanie doprowadzona autostrada A2 z Łodzi. Według planów rządu stanie się to przed Euro 2012.