GDDKiA buduje w Wielkopolsce kolejne kilometry dwujezdniowej drogi ekspresowej S5. Na dobre trwają prace na 36-kilometrowym odcinku z Poznania do Gniezna, który na pewno powstanie do Euro 2012. Trasę podzielono na dwie części. Odcinek od węzła Kleszczewo na A2 do wsi Czachurki za 527 mln zł buduje konsorcjum firm Eurovia, Hochtief i Warbud. Pozostałą część do Gniezna - Dragados za 537 mln zł.

Wczoraj w Poznaniu otwarto oferty w przetargu na budowę drugiego w kolejności odcinka S5, a GDDKiA podpisze wkrótce kolejny wielomilionowy kontrakt. W przetargu na budowę 29-kilometrowej trasy, omijającej Bojanowo i Rawicz, wykonawcy zaproponowali ceny oscylujące w granicach 1 mld zł. - Najtańsza oferta to 948 mln zł. Na oficjalne rozstrzygnięcie przetargu poczekamy teraz kilka tygodni. Budowa trasy S5 w okolicach Bojanowa i Rawicza ma się rozpocząć jeszcze w pierwszej połowie roku i potrwa do Euro 2012.

Podczas mistrzostw kierowcy pojadą również 18-kilometrowym odcinkiem S5 z Gniezna do Mielna, trwa obecnie pierwszy etap przetargu na jego budowę. Wygląda jednak na to, że nie ma szans, by do Euro 2012 powstała cała S5. Nawet jeśli w tym roku GDDKiA ogłosi przetargi na pięć odcinków od autostrady A2 do Bojanowa (łącznie 80 km), wykonawcy będą mieli zbyt mało czasu na ich realizację. Na mistrzostwa droga S5 będzie jednak zmodernizowana na całej obecnej długości nie powinno być kłopotów z ruchem - zapowiada GDDKiA.