W niedzielę, 22 października br., podpisane zostało memorandum o współpracy przy projekcie budowy trasy Via Carpatia. Na spotkaniu w Przemyślu Polskę reprezentował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, Ukrainę zaś – Wołodymyr Omeljan, minister infrastruktury Ukrainy.
Via Carpatia: Polska i Ukraina podpisały memorandum. Fot. Mib.gov.pl
Wsparcie z Ukrainy
Podpisane dziś memorandum to potwierdzenie wsparcia dla projektu Via Carpatia ze strony naszego ukraińskiego partnera. To droga życia dla wszystkich państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej – mówił minister Andrzej Adamczyk.
W swoim wystąpieniu Adamczyk wyraził nadzieję, że wsparcie Ukrainy umożliwi wpisanie trasy do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Ma to pomóc m.in. w finansowaniu inwestycji.
Na spotkaniu obecni byli także marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Adrija Parubija.
https://t.co/yvBskpvVKc #Polska i #Ukraina będą współpracować na rzecz budowy #ViaCarpatia @AMAdamczyk #TEN_T #ŁączymyPolskę pic.twitter.com/N9XvUrqvKg
— Min. Infrastruktury (@MIB_GOV_PL) 23 października 2017
Via Carpatia – postęp prac
Via Carpatia ma być międzynarodową trasą z północy na południe Europy. Połączy ona litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. W realizacji inwestycji bierze udział siedem państw: Polska, Litwa, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Grecja. W Polsce w ramach projektu powstanie około 700 km dróg. Łączna wartość ich budowy to ponad 30 mld zł.
W ostatnich dniach zakończyły się prace na ponad 6-kilometrowym odcinku S19 (węzeł Świlcza-węzeł Rzeszów Południe). Powstał tam jeden z największych w Polsce nasypów (wysokość: 20 m) oraz estakada o długości 470 m (nad ul. Dębicką w Rzeszowie). Z kolei 1 września br. do ruchu włączony został fragment drogi ekspresowej S19 o długości12,5 km. Biegnie on pomiędzy węzłem Sokołów Małopolski Północ a Stobierną (woj. podkarpackie).
Cały czas rozstrzygają się też postępowania przetargowe w zakresie realizacji innych odcinków polskiego fragmentu Via Carpatia. W ostatnim czasie rozstrzygnięto m.in. przetarg na projekt i budowę S61 na odcinku węzeł Łomża Południe-Łomża Zachód, w którym zwyciężyła firma Mota Engil Central Europe S.A. W pierwszym kwartale 2018 r. podpisane zaś zostaną umowy z firmami, które wykonają fragment S19 pomiędzy Lublinem a Kraśnikiem. GDDKiA podzieliła go na trzy odcinki realizacyjne i rozpisała na trzy odrębne postępowania przetargowe. Na ten moment urząd opublikował listę firm i konsorcjów zainteresowanych ofertą.
Przeczytaj także: Tomasz Poręba o Via Carpathia. "Szlak pozwoli przyciągnąć wiele inwestycji"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.