Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zapowiedział weryfikację sytuacji związanej z opóźnieniami przy budowie S5 Poznań–Wrocław na odcinku między Poznaniem a Wronczynem – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP). Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie wyklucza nowego przetargu na dokończenie budowy.
Dolnośląski odcinek S3 może być gotowy pod koniec 2018 r. Fot. GDDKiA, budowa S5
Odcinek ten, o zaplanowanej długości 16 km, miał być gotowy w listopadzie 2017 r., obecnie mówi się, że zrealizowany zostanie pod koniec tego roku.
15 czerwca br. GDDKiA przyznała, że sytuacja na odcinku S5 Poznań–Wronczyn jest trudna. Jak przekazano, wykonawca jednoznacznie określił wolę dokończenia budowy trasy S5, jednak rozważane jest przeprowadzenie postępowania przetargowego na ukończenie niezrealizowanych prac.
Mobilizujemy wykonawcę i na bieżąco oceniamy ryzyko oraz postęp prac. Stosujemy wszelkie możliwe narzędzia kontraktowe, służące zmobilizowaniu wykonawcy. W przypadku braku mobilizacji będą podejmowane odpowiednie decyzje, łącznie z przewidzianym w kontrakcie odstąpieniem od umowy z konsorcjum realizującym drogę ekspresową. W takiej sytuacji konieczne będzie (...) przeprowadzenie postępowania przetargowego na ukończenie niezrealizowanych prac – poinformowała Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA. Jak dodała, scenariusz ten wiąże się jednak z kolejnymi znaczącymi przesunięciem terminu uzyskania pozwolenia na użytkowanie trasy S5 i dróg poprzecznych oraz wzrostem kosztu inwestycji.
Wojewoda wielkopolski zapowiedział weryfikację problemów związanych z realizacją inwestycji. Jestem w tej kwestii w kontakcie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Ta inwestycja budzi duże emocje. Zbieram informacje, skargi od mieszkańców Wielkopolski. Jestem mocno rozczarowany tym, co dzieje się w miejscu tej inwestycji. Nie wyobrażam sobie, żeby ta sytuacja nie została zweryfikowana – powiedział PAP Hoffmann, przyznając jednocześnie, że liczy na uzyskanie wszystkich informacji u dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA.
Wykonawcą inwestycji o wartości około 530 mln zł jest konsorcjum z frimą Toto Costruzioni Generali na czele. W zakres projektu, na który umowę podpisano w 2015 r., wchodzi budowa drogi ekspresowej z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu oraz trzech węzłów drogowych: Konarzewo, Stęszew i Mosina, dwóch miejsc obsługi podróżnych oraz odcinków dróg publicznych uzupełniających istniejącą sieć dróg.
Przeczytaj także: Minister Adamczyk: w 2023 r. na Słowację pojedziemy drogą S1
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.