13 kwietnia br. oddano do eksploatacji drugi odcinek trasy Via Baltica (S61) w woj. podlaskim, tj. obwodnicę Suwałk. Powstająca Via Baltica jest ważnym międzynarodowym szlakiem komunikacyjnym, lecz obwodnica jest również istotnym elementem lokalnej infrastruktury transportowej.
Kierowcy mogą jeździć już obwodnicą Suwałk. Fot. chagpg/Adobe Stock
Szlak Via Baltica w Polsce wynieść ma około 320 km. Poprowadzony zostanie po śladzie drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku.
Zbudowane zostały już fragmenty o łącznej długości 117 km. W realizacji jest obecnie 201 km, z których udostępniamy niespełna 13-kilometrową obwodnicę Suwałk. Pozostałe fragmenty S61 z wyjątkiem budowanej drugiej nitki obwodnicy Szczuczyna są na etapie projektowania. Cała trasa ma zostać udostępniona kierowcom do końca 2021 r. – podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA)
Via Baltica. Źródło: GDDKiA
Dzięki budowie obwodnicy powstał nie tylko kolejny fragment międzynarodowego szlaku; obejście to szansa na wyprowadzenie z Suwałk ruchu tranzytowego, który do tej pory odbywał się tam z dużym natężeniem (ponad 5 tys. ciężarówek na dobę).
Droga omija miasto od zachodu i północy, w obrębie węzła Suwałki Południe łącząc się z dwujezdniową częścią obwodnicy Augustowa (12,75 km). Wraz z nią odcinek ma długość 25,58 km.
Realizację inwestycji zakończono na węźle Suwałki Północ, który zostanie zrealizowany w ramach następnego odcinka S61 Suwałki–Budzisko. Obecnie podłączenie powstałej „eski” do istniejącej drogi krajowej nr 8 (tzw. łącznica węzła Suwałki Północ) będzie się odbywało przez jednojezdniowy łącznik o długości 1 km.
Droga ekspresowa S61 została wykonana w technologii nawierzchni z betonu cementowego przystosowanej do przyjęcia ruchu ciężkiego. Charakteryzuje się ona wysoką nośnością (11,5 t/oś), odpornością na odkształcenia oraz niższymi kosztami utrzymania w porównaniu z nawierzchnią asfaltową – poinformowała GDDKiA. W ramach realizacji tej inwestycji rozbudowano węzeł Suwałki Południe, wybudowano węzeł drogowy Suwałki Zachód, wybudowano 10 obiektów inżynieryjnych w ciągu obwodnicy, cztery wiadukty nad drogą ekspresową, jeden wiadukt nad linią kolejową oraz przejścia dla zwierząt: Powstała również sieć dróg dojazdowych (18,5 km) i ciągów pieszo-rowerowych.
Wartość kontraktu budowlanego to 299,45 mln zł, natomiast wartość całej inwestycji z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupów, prac archeologicznych, nadzoru i robót, to 391 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie z budżetu unijnego.
Przeczytaj także: Brooklińska ekspresówka „zejdzie pod ziemię”?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.