Partnerzy portalu

S19: ruszyła budowa obwodnicy Kraśnika

Opublikowano: 31-10-2019 (Aktualizacja: 04-11-2019) Źródło: GDDKiA

W poniedziałek 4 listopada 2019 r. rozpoczęła się budowa obwodnicy Kraśnika (woj. lubelskie). Będzie to 10 km odcinek drogi ekspresowej S19 Lublin–Rzeszów, tym samym także międzynarodowego szlaku Via Carpatia.


Tutaj powstanie obwodnica Kraśnika. Fot. GDDKiA Tutaj powstanie obwodnica Kraśnika. Fot. GDDKiA
  • Obwodnica Kraśnika ma być oddana do użytku w 2021 r.
  • Budowa pochłonie ponad 319 mln zł
  • W Polsce Via Carpatia będzie mieć ponad 700 km długości

Zgodę na budowę obwodnicy Kraśnika wojewoda lubelski wydał 7 października br. Droga ekspresowa S19, czyli polska część międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, to priorytet obecnego rządu. Dzisiaj rozpoczynają się prace budowlane na kolejnym bardzo istotnym jej odcinku, obwodnicy Kraśnika – powiedział 4 listopada br. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Źródło: MI Źródło: MI

Drogę zaplanowano na terenie gmin Wilkołaz i Kraśnik oraz na terenie miasta Kraśnika. W ramach budowy tej trasy powstaną m.in. dwa węzły drogowe: Kraśnik Północ oraz Kraśnik Południe oraz dziewięć wiaduktów, dwa mosty, a także miejsca obsługi podróżnych oraz obwód utrzymania drogowego z budynkiem administracyjno-socjalnym. Ponadto np. przebudowane będą infrastruktura dla pieszych oraz kolidująca z trasą infrastruktura pod- i nadziemna, odbędzie się remont odcinków DK19 na łącznej długości niemal 9 km.

Przewidziano budowę m.in. systemu odwodnienia terenu, w tym urządzeń odwadniających korpus drogowy, jak: rowów drogowych, kanalizacji deszczowej, urządzeń podczyszczających, przepompowni, zbiorników retencyjnych. Powstaną dwa przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniami ochronno–naprowadzającymi.

Obwodnica Kraśnika ma być gotowa w 2021. Koszt budowy to ponad 319 mln zł. Wykonawcą tego zadania jest konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones S.A. z Hiszpanii.

S19 to część międzynarodowego korytarza Via Carpatia, który w Polsce będzie mieć ponad 700 km długości. Szlak znajdzie się na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. Trasa będzie poprowadzona z Budziska (granica z Litwą) przez Białystok, Lublin, Rzeszów do przejścia granicznego w Barwinku. Cała Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), efektem budowy S19 będzie ożywienie gospodarcze wschodniej Polski, ze względu na wiążące się z nią możliwości wzrostu popytu na usługi i towary krajowe, a w zakresie inwestycji budowlanych, przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstw wykonawczych, jak również innych podmiotów gospodarczych obsługujących budownictwo. Trasa zapewni również lepszy dostęp do polskich portów.

Przeczytaj także: Obwodnica metropolii trójmiejskiej powstanie w formule PPP

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia