Pod koniec stycznia 2020 r. powinniśmy poznać oferty złożone w przetargu na dokończenie robót drogowych na trasie głównej obwodnicy Wałcza (woj. zachodniopomorskie) w ciągu drogi ekspresowej S10. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wysłała już ogłoszenie o postępowaniu do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Obwodnica Wałcza. Fot. GDDKiA
- Obwodnica Wałcza miała być gotowa pół roku temu
- Umowę z generalnym wykonawcą zerwano w październiku br.
- Droga ma mieć 17,8 km długości
Na większości obwodnicy Wałcza została do wykonania sama warstwa ścieralna nawierzchni, a na odcinku między węzłami Wałcz Zachód i Wałcz Północ także niższe warstwy bitumiczne. Do tego na początkowym fragmencie trzeba będzie zamontować brakujące elementy odwodnienia. Część robót obejmie także obiekty mostowe w ciągu obwodnicy. Na wykonanie zadania nowy wykonawca będzie mieć 10 miesięcy, przy czym sama warstwa ścieralna na jezdni głównej ma być gotowa w ciągu nieco ponad pół roku.
Prace związane z dokończeniem budowy S10 obwodnicy Wałcza będą prowadzone na podstawie kilku przetargów. Jak poinformowała GDDKiA, w następnych etapach będą uruchamiane przetargi na dokończenie pozostałych robót, takich jak oznakowanie poziome i pionowe, dokończenie wiaduktów nad drogą ekspresową, bariery czy wygrodzenie trasy. Podział zadań na kilka przetargów ma, zdaniem Generalnej Dyrekcji, zapewnić możliwość uczestniczenia w postępowaniach większej liczby firm, co przełoży się na większą konkurencję w przetargach.
S10 obwodnica Wałcza. Źródło: GDDKiA
W październiku br. GDDKiA rozwiązała umowę z pierwotnym generalnym wykonawcą obwodnicy Wałcza, firmą Energopol Szczecin. Jak wtedy informowano, do takiej sytuacji doszło z winy wykonawcy. Kontrakt na budowę trasy obwodowej Wałcza o wartości około 430,5 mln zł podpisano w listopadzie 2015 r., a termin zakończenia inwestycji, zgodnie z zawartymi aneksami, wypadał 31 maja br. Zgodnie ze stanem na dzień zerwania umowy, zrealizowano już 85% prac. Do ułożenia zostały jeszcze głównie masy bitumiczne (100 tys. ton). W październiku br. GDDKiA podała, że wykonawca posiada na miejscu wytwórnie mas bitumicznych i zgromadzone kruszywa, pomimo tego wstrzymał roboty zasadnicze niezbędne do zakończenia kontraktu.
Zgodnie ze zmienionymi planami, auta na obwodnicę Wałcza wjadą w 2020 r. Trasa ma mieć 17,8 km długości, jej częścią będzie m.in. 760-metrowa estakada. Powstaną też m.in. cztery węzły drogowe, cztery ronda oraz 17 wiaduktów.
Kłopoty Energopolu Szczecin
Kilka dni temu GDDKiA zerwała umowę z Energopolem Szczecin na zaprojektowanie oraz budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic (woj. zachodniopomorskie) w ciągu drogi krajowej nr 13. Energopol Szczecin nie dokończy też przebudowy A6 Szczecin Dąbie–Rzęśnica i rozbudowy węzła drogowego Szczecin Kijewo. Nie jest też już liderem konsorcjum mającego zbudować kolejowy tunel średnicowy w Łodzi. Umowę z tą spółką zerwało także Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – chodzi o budowę wału cofkowego Odry przy rzece Myśli oraz modernizację polderu Marwickiego.
Przeczytaj także: Kolejna zerwana umowa z Energopolem Szczecin
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.