W Małopolsce budowany jest niemal 17-kilometrowy górski fragment drogi ekspresowej S7 Lubień–Rabka Zdrój. Budowę nowej tzw. Zakopianki podzielono na trzy odcinki: Lubień-Naprawa (7,6 km); Naprawa-Skomielna Biała (3 km); Skomielna Biała-Chabówka (6,1 km). We wrześniu br. oddano do użytku trzeci z tych odcinków, a jeszcze w tym roku kierowcy mają wjechać na odcinek Lubień-Naprawa.
S7 Lubień-Naprawa. Fot. GDDKiA
- Koszt budowy odcinka Lubień–Naprawa to ponad 521,5 mln zł
- Zaplanowano m.in. 10 obiektów inżynieryjnych
- Kierowcy korzystają już z odcinka Skomielna Biała–Rabka Zdrój
Budowa odcinka Lubień-Naprawa zaawansowana jest w 88%. Jak na antenie Radia Kraków powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, w tym roku drogowcy do ruchu oddadzą jedną nitkę odcinka Lubień-Naprawa. W tym roku będzie jedna nitka Lubień–Naprawa. Druga jest praktycznie skończona, ale jest rozsądna decyzja dyrektora krakowskiego GDDKiA, żeby nie tworzyć przejazdów. Jedna jezdnia będzie uruchomiona przed świętami. Druga będzie wymagała budowy muru oporowego w Lubniu. Jest tam trudny zjazd. Wtedy włączymy dwie jezdnie. To jednak w przyszłym roku – stwierdził Andrzej Adamczyk.
Umowę na budowę fragmentu Lubień–Naprawa podpisano w czerwcu 2016 r. z konsorcjum firm IDS-BUD S.A. z Warszawy oraz Altis-Holding z Kijowa. Wartość kontraktu to ponad 521,5 mln zł. Na tym odcinku S7 zaplanowano dwa miejsca obsługi kierowców: Lubień i Krzeczów, a także m.in. 10 obiektów inżynieryjnych oraz sześć małych mostków na potoku Krzywańskim.
Tunel i estakada, czyli S7 w Małopolsce
Dodajmy, że 23 października br. doszło do przebicia na prawej nitce tunelu powstającego w ramach odcinka Naprawa–Skomielna Biała. Docelowo każda z rur tego obiektu będzie mieć po 2,06 km, posłuży do obsługi ruchu w jednym kierunku. Tym samym całkowita długość tunelu pod masywem Małego Lubonia wyniesie ponad 4 km. Obiekt do użytku ma być oddany mniej więcej w połowie 2021 r., ale być może południowa nitka udostępniona zostanie wcześniej. Wtedy ruch, warunkowo, odbywałby się w niej w obie strony. Z kolei oddano już do ruchu odcinek Skomielna Biała–Rabka Zdrój. W ramach budowy tego fragmentu powstały m.in. węzły drogowe Skomielna Biała i Zabornia oraz najdłuższa w Małopolsce estakada (1 km).
Droga ekspresowa S7 to trasa budowana między Gdańskiem a Rabką-Zdrojem, która połączy aglomeracje: gdańską, warszawską, kielecką i krakowską. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), budowa nowej Zakopianki zapewni bezpośrednie połączenie autostrady A4, stanowiącej główny korytarz komunikacyjny południa Polski na kierunku wschód–zachód z połączeniem od strony południowej z kierunku Słowacji i Węgier.
Przeczytaj także: S10 – kto będzie kończyć budowę obwodnicy Wałcza?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.