• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Plany drogowców na 2020 r.

Opublikowano: 10-01-2020 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapowiada oddanie w 2020 r. przynajmniej 116,8 km dróg z prawie 1004 km budowanych. W tym roku zostaną przeprowadzone generalny pomiar ruchu i generalny pomiar hałasu, realizowane co pięć lat. Dyrekcja będzie kontynuować audyt przejść dla pieszych. Do końca stycznia br. ma zostać opublikowany tegoroczny plan przetargów.


Droga ekspresowa S19  na Podkarpaciu. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S19 na Podkarpaciu. Fot. GDDKiA
  • W około 2300 punktach zostanie przeprowadzony generalny pomiar ruchu
  • Generalny pomiar hałasu obejmie 270 lokalizacji na drogach o określonym natężeniu ruchu
  • Kierowcy otrzymają w 2020 r. 116,8 km dróg z budowanych 1003,8 km

Obecnie budowane drogi mają w najbliższych latach zamknąć najważniejsze ciągi komunikacyjne w kraju. Po zakończeniu prac na autostradzie A1 od Częstochowy do Tuszyna będzie można przejechać z Pomorza do Czech i po wielu latach jedyna autostrada północ-południe stanie się całością. Ciąg ekspresowy z Płońska do Trójmiasta powstanie po zakończeniu prac na ostatnich odcinkach drogi ekspresowej S7.

Między Rzeszowem a Lublinem powstaje droga ekspresowa S19 – wszystkie odcinki są już w budowie. W realizacji są również odcinki w ciągu S3 i S5, które uzupełnią połączenia odpowiednio portu w Szczecinie z południową granicą kraju oraz Wrocławia przez Poznań z Bydgoszczą.

Mapa budowy dróg. Źródło: GDDKiA Mapa budowy dróg. Źródło: GDDKiA

Drogi planowane do oddania w 2020 r.

  • A2 węzeł Lubelska–węzeł Konik (5,6 km)
  • A2 węzeł Konik–obwodnica Mińska Mazowieckiego (9,2 km)
  • S5 Bydgoszcz Opławiec–Bydgoszcz Błonia (13,5 km)
  • S5 Szubin Północ–Żnin Północ (19,3 km)
  • S10 obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniowa – II jezdnia (6,4 km)
  • S17 węzeł Lubelska–początek obwodnicy Kołbieli (15,2 km)
  • S17 obwodnica Kołbieli (8,7 km)
  • S61 obwodnica Szczuczyna – II jezdnia (6,6 km)
  • obwodnica Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28 (6,7 km)
  • obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej w ciągu drogi krajowej nr 73 (6,9 km)
  • obwodnica Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10 (17,8 km)
  • obwodnica Węgorzyna w ciągu drogi krajowej nr 20 (1 km)GDDKiA

GDDKiA informuje też, że realizuje wszelkie możliwe działania, które mają pozwolić na udostępnienie jeszcze w 2020 r. wszystkich trzech odcinków trasy S2 w Warszawie: węzeł Puławska–węzeł Przyczółkowa (4,62 km), węzeł Przyczółkowa–węzeł Wał Miedzeszyński (6,45 km) i węzeł Wał Miedzeszyński–węzeł Lubelska (7,45 km).

Plany GDDKiA na 2020 r. Źródło: GDDKiA Plany GDDKiA na 2020 r. Źródło: GDDKiA


Likwidacja niebezpiecznych miejsc

Dyrekcja prowadzi też działania w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. To m.in. wymiana nawierzchni, przebudowa skrzyżowań, budowa rond, budowa sygnalizacji świetlnych czy uspokajanie ruchu poprzez wytyczanie wysepek.

Przejścia dla pieszych

Audyt przejść dla pieszych ma doprowadzić do stworzenia raportu z rankingiem przejść i rekomendacjami zmian na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dokument ma być podstawą do podejmowania działań (od najpilniejszych). Określi też jednolite zasady wyznaczania i budowy przejść dla pieszych i pomoże w stworzeniu kompleksowego programu budowy chodników i ścieżek rowerowych w ciągu dróg krajowych.

Generalny pomiar ruchu

Pierwszy pomiar zaplanowano na 23 stycznia br. Tegoroczne badania zostaną przeprowadzone w około 2300 punktach (w 2015 r. było ich 1950). Podstawową metodą będzie wideorejestracja, w 1% punktów uzupełniona o automatyczny pomiar ruchu.

Pomiary w podstawowym cyklu będą prowadzone w dziewięciu specjalnie wybranych dniach w ciągu roku i składają się na nie cztery dni z pomiarem 24-godzinnym oraz pięć dni z pomiarem 16-godzinnym (dla każdego dnia pomiarowego wyznaczone są dwa terminy rezerwowe) – czytamy w komunikacie. Wiosną będzie znana synteza pomiarów, dane szczegółowe zostaną opublikowane jesienią 2021 r.

Generalny pomiar hałasu

Jak informuje Dyrekcja, w tym przypadku -badania przeprowadzane są na odcinkach dróg o średniorocznym natężeniu ruchu powyżej 3 mln pojazdów lub o procentowym udziale pojazdów ciężkich w potoku ruchu powyżej 20%, w przypadku średniego dobowego ruchu przekraczającego 5 tys. pojazdów.

Całodobowe pomiary zaplanowano w około 270 punktach. Będą prowadzone od 20 kwietnia do 18 czerwca lub od 7 września do 9 października. Pomiary będą prowadzone przy określonych warunkach atmosferycznych dotyczących temperatury, wilgotności względnej powietrza, prędkości wiatru, ciśnienia atmosferycznego oraz braku opadów atmosferycznych.

Przeczytaj także: Budowa obwodnicy Krakowa z tunelami ruszy w połowie roku?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!