• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Polsko-czeskie ekspresowe połączenie drogowe

Co słychać na budowie S3 i D11?


Opublikowano: 17-01-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

16 stycznia 2020 r. w Lubawce odbyło się spotkanie stron polskiej i czeskiej. Jego tematem była budowa drogowego połączenia pomiędzy krajami, a konkretnie połączenia dróg ekspresowych S3 i D11. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury (MI), Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), RSD (Ředitelství silnic a dálnic, odpowiednika polskiej GDDKIA), czeskiego ministerstwa transportu oraz lokalni samorządowcy z Polski i Czech.


Droga S3 na północy Polski. Fot. GDKKiA Droga S3 na północy Polski. Fot. GDKKiA

Korytarz drogowy S3–D11 ma być kluczowym traktem dla rozwoju ekonomicznego południowo-zachodniego regionu Polski oraz północnego obszaru Czech, ponieważ połączy te tereny przede wszystkim z polskimi portami morskimi, ale też ze Skandynawią. Jednocześnie połączy północ Europy z rejonem Adriatyku.

Postępy prac na terenie Polski

Poprowadzona wzdłuż zachodniej granicy trasa S3 to element Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego oraz europejskiego szlaku E65. Docelowo S3 na terenie Polski będzie miała długość 508,3 km i połączy Szczecin i Świnoujście na północy z południową granicą kraju w Lubawce. Łączyć się będzie również z autostradami: A6 koło Szczecina, A2 koło Świebodzina i A4 koło Legnicy.

Na etapie realizacji pozostają trzy fragmenty drogi ekspresowej S3 na terenie Dolnego Śląska, gdzie łącznie S3 będzie mieć 135 km długości:

  • S3 odcinek od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ, o długości 14,1 km: umowa na budowę odcinka podpisana została w listopadzie 2019 r., zakończenie robót przewidziane jest w II kwartale 2021 r.;
  • S3 od Bolkowa do granicy państwa, o łącznej długości 31,5 km: umowa na budowę dwóch odcinków (od węzła Bolków do węzła Kamienna Góra Północ, bez węzła oraz od węzła Kamienna Góra Północ, z węzłem do granicy państwa) podpisana została w 2018 r., zakończenie robót przewidziane jest w II połowie 2023 r.

Postępy prac po stronie czeskiej

Istniejący odcinek autostrady D11. Źródło: Wikimedia Commons

Istniejący odcinek autostrady D11. Źródło: Wikimedia Commons

Autostradę D11 z Pragi do polskiej granicy zaczęto budować już w 1978 r. Obecnie, po 40 latach, droga osiągnęła długość 91 km. Łącznie planowana trasa ma mieć 154 km. Czesi rozpoczęli już w 2018 r. budowę kolejnego odcinka autostrady D11 Smiřice–Jaroměř. Z powodu problemów wynikających z konieczności wykupu ziem pod budowę drogi, czeska część inwestycji będzie prawdopodobnie zrealizowana z dużym (nawet pięcioletnim) opóźnieniem.Pierwsze plany obejmujące budowę autostrady D11 pochodzą tak naprawdę jeszcze z 1938 r. Planowano wtedy szlak łączący Wiedeń i Wrocław.

Przeczytaj także: Nowa droga w Beskidy oddana do użytku

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe