Podpisano umowę na dokończenie projektowania i budowę drogi ekspresowej S7 od granicy woj. świętokrzyskiego (Moczydło) do węzła Miechów w Małopolsce. Fragment będzie mieć 18,7 km długości, budowa pochłonie 752,9 mln zł. Parafowanie kontraktu było możliwe dzięki zwiększeniu o 68 mln zł środków na realizację tej inwestycji. Droga będzie stanowić obwodnice dla miejscowości Książ Wielki, Miechów i Słomniki.
Fot. Sangaroon/Shutterstock
- W ciągu trasy powstanie estakada o długości ponad 600 m
- Droga ma być gotowa za trzy lata
- Odcinek Moczydło–Miechów to element 55-kilometrowej „ekspresówki”
W ramach budowy dwujezdniowej trasy Moczydło–Miechów powstaną dwa węzły drogowe Książ i Miechów, do tego 20 przepustów o funkcji ekologicznej i dwa miejsca obsługi podróżnych. Zaplanowano też 24 obiekty inżynieryjne, w tym estakadę o długości ponad 600 m. Roboty obejmą też drogi dojazdowe, chodniki, ścieżki rowerowe czy ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe, a także infrastrukturę sieciową. Ważną rolę pełnić będzie system odwodnienia korpusu drogowego: wody opadowe i roztopowe będą w osadnikach i separatorach oczyszczane do parametrów normatywnych; ich nadmiar będzie gromadzony w zbiornikach retencyjnych.
Żródło: Ministerstwo Infrastruktury
Generalnym wykonawcą zostało Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor, która najpierw zajmie się pracami projektowymi, a potem budową, a na końcu uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie odcinka Moczydło–Miechów. Droga ma być gotowa w ciągu 31 miesięcy, przy czym w czas robót nie będą wliczane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca). Plac budowy przekazany zostanie w ciągu tygodnia; wydano już zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID). S7 to droga, która połączy północ i południe Polski, a jednocześnie arteria komunikacyjna niesłychanie ważna dla województwa małopolskiego i jego mieszkańców – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Trasa Moczydło–Miechów to element 55-kilometrowego fragmentu S7, którego budowę podzielono na kilka odcinków, poza opisywanym także: Szczepanowice–Widoma (13,1 km, zaawansowanie robót to niespełna 30%), Widoma–Kraków (18,3 km, trwa procedura związana z decyzją ZRID), Miechów–Szczepanowice (5,3 km, trwa procedura odwoławcza od decyzji środowiskowej).
Przeczytaj także: Miliardy na drogi samorządowe uratują miejsca pracy?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.