Rozpoczęła się procedura przetargowa dotycząca budowy obwodnicy Chełma (woj. lubelskie) w ciągu drogi ekspresowej S12. To pierwsze zadanie większego zamierzenia – budowy S12 od Lublina do granicy państwa w Dorohusku.
Fot. GDDKiA
- Powstają koncepcje trzech innych odcinków
- S12 ma być połączeniem szlaku Via Carpatia
Obwodnica Chełma zostanie zbudowana po nowym śladzie, ominie miasto od północy. Ma mieć 14 km długości. Powstaną cztery węzły drogowe, osiem wiaduktów czy dwa mosty. W planie jest także budowa dróg do obsługi ruchu lokalnego oraz obwodu utrzymania trasy ekspresowej.
Jadąc od strony Piask, na obwodnicę Chełma wjedziemy na węźle Chełm Zachód (w Janowie). Drugi węzeł (Chełm Północ) przewidziano w miejscowości Horodyszcze. Dalej droga obwodowa pobiegnie przez rzekę Uherkę, ominie Okszów (węzeł drogowy Chełm Okszów), potem przekroczy linię kolejową nr 81 Chełm–Włodawa, a skończy się w miejscowości Kolonia Antonin (węzeł Chełm Wschód).
Źródlo: GDDKiA
Zgodnie z planami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), umowa z wykonawcą, który będzie pracować w formule „projektuj i buduj”, powinna zostać podpisana w I połowie 2021 r. Same roboty budowlane przewidziano na lata 2023–2025. Obwodnica Chełma to pierwsze zadanie w ramach projektu budowy nowoczesnej i bezpiecznej drogi ekspresowej S12 od Lublina do granicy państwa w Dorohusku. Po jej wybudowaniu powstanie wygodny korytarz transportowy, łączący Warszawę i Lublin z Ukrainą. Dla mieszkańców Chełma obwodnica oznacza większe bezpieczeństwo, koniec zatorów drogowych i mniejszy hałas w mieście – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Budowa drogi ekspresowej S12
W przypadku trzech innych fragmentów drogi S12 od Piask do Dorohuska obecnie powstają koncepcje programowe. To odcinki: Piaski–Dorohucza (13 km), Dorohucza–obw. Chełma (25 km), obw. Chełma–Dorohusk (23 km). Początek ich budowy zaplanowano na 2024 r. Dodajmy, że początkowy odcinek obwodnicy Chełma (3 km) włączono do budowy fragmentu Dorohucza–obwodnica Chełm. Jak poinformowano, pozwoli to uniknąć zbędnych robót i kosztów związanych z koniecznością tymczasowego skomunikowania obecnej DK12 z nową trasą.
Cała droga ekspresowa S12 będzie mieć około 315 km długości, połączy Piotrków Trybunalski z Dorohuskiem na granicy z Ukrainą. Ma być odnogą łączącą szlak Via Carpatia ze wschodnimi sąsiadami Polski.
Przeczytaj także: Budowa S19 na Podlasiu – kolejne dwie umowy podpisane
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.