• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga S7 k. Krakowa: są chętni na kontynuowanie budowy

Opublikowano: 16-03-2021 Źródło: GDDKiA

Po rozwiązaniu umowy z włoską firmą Webuild, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła nowy przetarg na budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Widoma–Kraków. Właśnie otwarto oferty w tym postępowaniu. Kto stara się o realizację tego projektu?


Fot. Drobot Dean / Adobe Stock Fot. Drobot Dean / Adobe Stock

W nowym przetargu wzięło udział sześć firm i konsorcjów. Najtańszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor – jej wartość to ponad 1,25 mld zł, najdroższą – konsorcjum firm Budimex i Strabag (1,8 mld zł). Budować S7 koło Krakowa chcą także: konsorcjum Gülermak i Mosty Łódź (1,5 mld zł), konsorcjum spółek Mirbud i Kobylarnia (1,6 mld zł), Polaqua (1,7 mld zł) oraz konsorcjum firm Mota-Engil CE i Porr (1,7 mld zł).

Budżet inwestorski to w przypadku tego zadania nieco ponad 1,5 mld zł.

Zadaniem wykonawcy będzie kontynuowanie budowy dwujezdniowej drogi ekspresowej z obiektami inżynierskimi i infrastrukturą towarzyszącą. W sumie powstanie 18,3 km drogi oraz m.in. cztery węzły drogowe (Łuczyce, Raciborowice, Mistrzejowice i Grębałów). Realizację podzielono na trzy odcinki: zamiejski, miejski i Kocmyrzowska.



Ogłoszenie nowego postępowania przetargowego w tym zadaniu było konieczne z uwagi na zerwanie kontraktu z pierwotnie wybranym wykonawcą – Webuild (dawniej Salini). ZRID dla inwestycji zostało wydane jeszcze w lipcu ub.r., w tym samym miesiącu przekazano Włochom plac budowy. Mimo to przez dwa miesiące na budowie niewiele się działo – prowadzono jedynie prace przygotowawcze. Początkiem października inżynier kontraktu z ramienia firmy nadzorującej roboty, a następnie GDDKiA wezwali Webuild do poprawy i należytego wykonywania obowiązków, jednak nie przyniosło to zamierzonego skutku. Wykonawca nie przedstawił nawet harmonogramu prac, nadal prowadził wyłącznie prace przygotowawcze. W związku z tym rozwiązano umowę.

Webuild wykonało częściowo odhumusowanie dróg technologicznych. Fot. GDDKiA Webuild wykonało częściowo odhumusowanie dróg technologicznych. Fot. GDDKiA

Nowo wybrany wykonawca na placu budowy zastanie częściowo odhumusowany obszar pod drogi dojazdowe i niektóre dojazdy do terenu budowy. Na terenie inwestycji wycięto także około 90% drzew. Jeśli zdecyduje się na wprowadzenie innych rozwiązań projektowych niż jego poprzednik, będzie również musiał uzyskać wymagane pozwolenia.

Droga ekspresowa na tym odcinku miała być gotowa w 2023 r. Z powodu konieczności przeprowadzenia drugiego postępowania przetargowego, czas realizacji wydłuży się przynajmniej o rok.

Plan orientacyjny przebiegu S7 Widoma–Kraków. Źródło: GDDKiA Plan orientacyjny przebiegu S7 Widoma–Kraków. Źródło: GDDKiA

S7 to droga ekspresowa o przebiegu południkowym, która łączy Trójmiasto z Małopolską, przez aglomeracje warszawską i krakowską. Jest częścią europejskich tras E28 oraz E77. Docelowo ma mieć ponad 700 km długości, obecnie w użytku jest nieco ponad 465 km.

Przeczytaj także: GDDKiA zrywa kontrakt drogowy z Webuild

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!