Po rozwiązaniu umowy z włoską firmą Webuild, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła nowy przetarg na budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Widoma–Kraków. Właśnie otwarto oferty w tym postępowaniu. Kto stara się o realizację tego projektu?
Fot. Drobot Dean / Adobe Stock
W nowym przetargu wzięło udział sześć firm i konsorcjów. Najtańszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor – jej wartość to ponad 1,25 mld zł, najdroższą – konsorcjum firm Budimex i Strabag (1,8 mld zł). Budować S7 koło Krakowa chcą także: konsorcjum Gülermak i Mosty Łódź (1,5 mld zł), konsorcjum spółek Mirbud i Kobylarnia (1,6 mld zł), Polaqua (1,7 mld zł) oraz konsorcjum firm Mota-Engil CE i Porr (1,7 mld zł).
Budżet inwestorski to w przypadku tego zadania nieco ponad 1,5 mld zł.
Zadaniem wykonawcy będzie kontynuowanie budowy dwujezdniowej drogi ekspresowej z obiektami inżynierskimi i infrastrukturą towarzyszącą. W sumie powstanie 18,3 km drogi oraz m.in. cztery węzły drogowe (Łuczyce, Raciborowice, Mistrzejowice i Grębałów). Realizację podzielono na trzy odcinki: zamiejski, miejski i Kocmyrzowska.
Ogłoszenie nowego postępowania przetargowego w tym zadaniu było konieczne z uwagi na zerwanie kontraktu z pierwotnie wybranym wykonawcą – Webuild (dawniej Salini). ZRID dla inwestycji zostało wydane jeszcze w lipcu ub.r., w tym samym miesiącu przekazano Włochom plac budowy. Mimo to przez dwa miesiące na budowie niewiele się działo – prowadzono jedynie prace przygotowawcze. Początkiem października inżynier kontraktu z ramienia firmy nadzorującej roboty, a następnie GDDKiA wezwali Webuild do poprawy i należytego wykonywania obowiązków, jednak nie przyniosło to zamierzonego skutku. Wykonawca nie przedstawił nawet harmonogramu prac, nadal prowadził wyłącznie prace przygotowawcze. W związku z tym rozwiązano umowę.
Webuild wykonało częściowo odhumusowanie dróg technologicznych. Fot. GDDKiA
Nowo wybrany wykonawca na placu budowy zastanie częściowo odhumusowany obszar pod drogi dojazdowe i niektóre dojazdy do terenu budowy. Na terenie inwestycji wycięto także około 90% drzew. Jeśli zdecyduje się na wprowadzenie innych rozwiązań projektowych niż jego poprzednik, będzie również musiał uzyskać wymagane pozwolenia.
Droga ekspresowa na tym odcinku miała być gotowa w 2023 r. Z powodu konieczności przeprowadzenia drugiego postępowania przetargowego, czas realizacji wydłuży się przynajmniej o rok.
Plan orientacyjny przebiegu S7 Widoma–Kraków. Źródło: GDDKiA
S7 to droga ekspresowa o przebiegu południkowym, która łączy Trójmiasto z Małopolską, przez aglomeracje warszawską i krakowską. Jest częścią europejskich tras E28 oraz E77. Docelowo ma mieć ponad 700 km długości, obecnie w użytku jest nieco ponad 465 km.
Przeczytaj także: GDDKiA zrywa kontrakt drogowy z Webuild
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.