Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała kontrakt na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Krynice (DK65)–Dobrzyniewo–Białystok Zachód (S8). W ubiegłym roku zorganizowano dziesięć przetargów na fragmenty Via Carpatii w woj. podlaskim. Dzisiaj, 19 maja 2021 r., zawarto szóstą umowę z wykonawcą.
Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
- Droga będzie liczyć 10,5 km długości
- Na trasie powstanie węzeł łączący S19 z S8 (pełna koniczyna)
- Zaplanowano 13 obiektów inżynieryjnych, w tym dwa mosty i wiadukt
Od DK65 do S8
Odcinek ma około 10,5 km, na północy w sąsiedztwie miejscowości Krynice włączy się w DK65 Ełk–Białystok, ominie stolicę Podlasia i po przecięciu istniejącej drogi ekspresowej S8 połączy się z realizowanymi fragmentami S19: Białystok Zachód–Księżyno, Księżyno–Białystok Południe, Białystok Południe–Ploski, Ploski–Haćki (niedaleko Bielska Podlaskiego). To część już realizowanej podlaskiej Via Carpatii o łącznej długości 56,4 km.
Węzeł, mosty, wiadukt
W ramach trasy Krynice–Dobrzyniewo–Białystok Zachód powstanie węzeł Białystok Zachód (pełna koniczyna, czyli typ WA) łączący realizowaną S19 z użytkowaną S8. Podczas tych robót, ta druga droga ekspresowa zostanie przebudowana na długości około 1,9 km. Na stosunkowo krótkiej drodze będzie wybudowanych 13 obiektów inżynieryjnych, w tym dwa mosty nad Supraślem i Białą oraz wiadukt drogowy nad linią kolejową Białystok–Ełk.
Koniec budowy w 2024 r.
Powstanie standardowa droga ekspresowa z dwoma dwupasmowymi jezdniami i rezerwą pod trzeci pas, przystosowana do nacisku 11,5 t/oś. O rodzaju nawierzchni zdecyduje wykonawca. Wartość projektu to 405,6 mln zł, a zrealizuje go konsorcjum firm PORR (lider) i Unibep. Na III kwartał 2022 r. przewidziano uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a budowę na lata 2022–2024.
Rozstrzygnięcie po odwołaniu
Przetarg na odcinek Krynice–Dobrzyniewo–Białystok Zachód ogłoszono 3 czerwca 2020 r. Po analizie najtańszej oferty konsorcjum firm NDI i NDI Sopot okazało się, że nie spełnia ona warunków udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia wykonawcy. Doszło do odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, ale dopiero 15 grudnia 2020 r. KIO oddaliła wniosek w całości. W takiej sytuacji 3 lutego 2021 r. wskazano drugiego w kolejności wykonawcę.
Jeden odcinek zamiast dwóch
Sama trasa początkowo miała być realizowana w dwóch pododcinkach Dobrzyniewo–Białystok Zachód i Krynice–Dobrzyniewo. Dla pierwszego postępowanie ruszyło 28 lutego 2020 r. i zostało unieważnione niemal dwa miesiące później, ponieważ wszystkie oferty przekraczały budżet. Ostatecznie ten fragment S19 powstanie jako całość.
18 umowa w tym roku
Umowa na odcinek Krynice–Dobrzyniewo–Białystok Zachód jest 18 kontraktem zawartym w 2021 r. Siedem z nich dotyczy budowy autostrad (pięć odcinków A2 i dwa A18), siedem dróg ekspresowych (cztery odcinki S19, dwa S6 i jeden S7), a cztery obwodnic. To łącznie 245 km, które powstaną za 7,2 mld zł.
Na S19, poza odcinkami Via Carpatii, trwa budowa dwujezdniowej drogi od Kuźnic (granica z Białorusią) do Sokółki. Początkowe 5,25 km powstanie jako GP (główna ruchu przyspieszonego), a kolejne 10,5 jako droga ekspresowa.
Cała droga ekspresowa S19 będzie mieć 570 km, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest w przeważającej części elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.
Przeczytaj także: S19: dobiegają końca prace przy obwodnicy Janowa Lubelskiego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.