• Realizacja odcinka S19 o długości 10,1 km pochłonie prawie 480 mln zł
  • Znajdzie się na nim 47 obiektów inżynieryjnych
  • Inwestycja ma być zakończona w połowie 2025 r.

Już pięć umów w woj. podkarpackim w tym roku

W 2021 r. podpisano już pięć umów na zaprojektowanie i wybudowanie fragmentów drogi ekspresowej S19, czyli części przyszłej trasy Via Carpatia w woj. podkarpackim. To odcinki w okolicach Białegostoku, Lublina i na południe od Rzeszowa do granicy ze Słowacją. Wkrótce zostaną przekazane kierowcom fragmenty S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Łącznie w tym roku GDDKiA zawarła już 30 kontraktów na drogi o łącznej długości 386 km, które pochłoną 10,7 mld zł.

Ważny węzeł drogowy

Odcinek S19 Miejsce Piastowe–Dukla o długości 10,1 km zrealizuje spółka Strabag za niemal 478,91 mln zł. Droga ekspresowa będzie miała przekrój dwujezdniowy i po dwa pasy ruchu w obie strony (bez pasa awaryjnego). Zaplanowano budowę węzła drogowego w okolicach Dukli – obiekt połączy drogę ekspresową S19 z drogą krajową nr 19 oraz drogą powiatową nr 1956R. Uwzględniono wnioski lokalnych władz samorządowych i w rozwiązaniach projektowych przyjęto węzeł typu karo, do którego w późniejszym czasie będzie można włączyć także drogę wojewódzką nr 993 Gorlice–Nowy Żmigród–Dukla.

Liczne obiekty inżynieryjne

Na trasie znajdzie się 47 obiektów inżynieryjnych. 22 z nich – w tym trzy estakady, pięć wiaduktów, dziewięć mostów, jedno przejście górne dla dużych zwierząt, jedno przejście dolne dla średnich zwierząt, jedno przejście dolne dla małych zwierząt oraz dwa przepusty – powstanie w ciągu głównym S19. Standardowo zostaną zamontowane urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BDR) i ochrony środowiska. Dojdzie do przebudowy lub rozbudowy kolidujących dróg poprzecznych, infrastruktury technicznej, a także cieków wodnych i urządzeń melioracyjnych. Postanie też para miejsc obsługi podróżnych Równe (kat. I).

36 miesięcy na realizację

Na wykonanie projektu i robót budowlanych przewidziano 36 miesięcy (w fazie budowy nie uwzględnia się trzymiesięcznych przerw zimowych między grudniem a marcem). Wykonawca w ciągu 10 miesięcy ma złożyć wniosek o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a w ciągu 23 miesięcy mają zostać przeprowadzone roboty i wykorzystane materiały o wartości co najmniej 15% zaakceptowanej kwoty kontraktowej. Inwestycja ma być zakończona w połowie 2025 r.

Trudne warunki geologiczne

Trasa między Miejscem Piastowym a Duklą biegnie przez tereny o złożonej lub skomplikowanej budowie geologicznej. Na etapie przygotowywania koncepcji programowej przeprowadzono rozpoznanie budowy geologicznej podłoża na szeroką skalę. Wykonano badania geofizyczne, wiercenia i sondowania. Prowadzono też monitoring osuwisk (wgłębny i powierzchniowy). Łączna długość otworów badawczych wyniosła 9066 m, a sondowań sprawdzających – 1441 m. Teren jest różnorodny, ze skomplikowanym ukształtowaniem, droga przejdzie przez liczne wzniesienia i doliny. Występują tu licznie osuwiska i obszary potencjalnie osuwiskowe. Dodatkowo część trasy przejdzie przez tereny górnicze Bóbrka-Równe, niegdyś intensywnie eksploatowane w ramach wydobycia ropy naftowej metodą otworową (i potencjalnie za pomocą tzw. kopanek).

S19 na Podkarpaciu

Via Carpatia na Podkarpaciu będzie liczyć około 169 km. Aktualnie oddano do ruchu szosę od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe o długości 30,2 km, w realizacji (w formule buduj oraz projektuj i buduj) jest 74,2 km trasy, a w przygotowaniu 64,4 km – dwa odcinki w przetargu, a trzy na etapie przygotowania koncepcji programowej.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Przeczytaj także: S7 Widoma–Kraków: po problemach wreszcie realizacja