Kontrola uprzednia przetargu na kontynuację projektowania i budowy drogi ekspresowej S7 Widoma–Kraków prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych zakończyła się pozytywnie. Gdy nowy wykonawca (zastąpi włoski Webuild, kiedyś Salini) przedstawi gwarancje bankowe, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisze umowę.
Prace za poprzedniego wykonawcy. Fot. GDDKiA
- Długość odcinka S7 Widoma–Kraków wyniesie 18,3 km
- Na trasie zaplanowano cztery węzły drogowe
- Koszt inwestycji wynosi niemal 1,55 mld zł
Historia drugiego przetargu
Przetarg ogłoszono 23 grudnia 2020 r., oferty otwarto 15 marca 2021 r., a 26 kwietnia 2021 r. za najlepszą uznano ofertę konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź. Jeden z oferentów odwołał się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej, która odrzuciła odwołanie. Przed postępowaniem przetargowym GDDKiA przeprowadziła inwentaryzację zinwentaryzowaniu wykonanych robót po usunięciu z placu budowy spółki Webuild (dawniej Salini).
Wartość nowego kontraktu to prawie 1,55 mld zł (wcześniejsza umowa opiewała na 1,07 mld zł). Wykonawca dokończy projektowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z obiektami inżynieryjnymi i infrastrukturą towarzyszącą. Jeśli dojdzie do zmian w stosunku do rozwiązań poprzedniego wykonawcy, konieczne będzie uzyskanie wymaganych uzgodnień i pozwoleń.
Zakres prac budowlanych
Po fazie projektowania rozpoczną się roboty budowlane odcinka drogi ekspresowej S7 Widoma–Kraków o długości około 18,3 km. Ma być to trasa o przekroju 2x2 (na terenie powiatu krakowskiego) i 2x3 (w Krakowie) z pasami o szerokości 3,5 m oraz z pasami awaryjnymi – 2,5 m szerokości. Pas dzielący na terenie powiatu będzie mieć 12 m szerokości, a w Krakowie 5 m.
Zaplanowano cztery węzły drogowe (Łuczyce, Raciborowice, Mistrzejowice, Grębałów), obiekty inżynieryjne, drogi dojazdowe i technologiczne, mury oporowe, przejazdy awaryjne oraz wjazdy awaryjne na drogę ekspresową. Przebudową zostaną objęte także istniejące obiekty inżynieryjne, sieć zjazdów i ulic, infrastruktura tramwajowa i kolejowa, sieć i urządzenia melioracyjne. Chodniki dla pieszych, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne oraz infrastruktura techniczna będą przebudowane lub wybudowane. Sam węzeł Widoma zostanie wybudowany w ramach realizacji odcinka S7 Widoma–Szczepanowice, a węzeł Kraków Nowa Huta powstał w ramach wcześniejszych prac na trasie od węzła Kraków Przewóz do węzła Kraków Nowa Huta.
Pojawią się też urządzenia ochrony środowiska, jak pasy zieleni, ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe, przepusty i przejścia dla zwierząt, a także system ochronno-naprowadzający i odprowadzający wody opadowe.
Terminy wykonania robót wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie:
- odcinek nr 1 zamiejski - 25 miesięcy od daty zawarcia umowy,
- odcinek nr 2 miejski - 31 miesięcy od zawarcia umowy,
- odcinek nr 3 Kocmyrzowska - 34 miesiące, jeżeli GDDKiA będzie wykonywać roboty na tym odcinku (na mocy porozumienia z władzami Krakowa).
Problemy z poprzednim wykonawcą
Po rozstaniu z poprzednim wykonawcą (4 grudnia 2020 r.) wreszcie dojdzie do realizacji inwestycji. GDDKiA odstąpiła od umowy z powodu braku należytego wykonywania robót i pozytywnej reakcji na wezwania do poprawy oraz powstałą zwłoką.
Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) została wydana 20 lipca 2020 r. a poprzedni wykonawca tydzień później wszedł na plac budowy. Kolejne dwa miesiące zajęły wyłącznie prace przygotowawcze, w opinii GDDKiA – w niezadawalającym zakresie. 5 października 2020 r. inżynier kontraktu wezwał firmą do poprawy, a nadzór stwierdził, że wykonawca nie wykonuje lub nienależycie wykonuje zdania objęte umową. 8 października 2020 r. Dyrekcja zażądała należytego wykonywania obowiązków i usunięcia nieprawidłowości w ciągu 30 dni od doręczenia pisma, jednak od przekazania placu budowy Webuild nie przedstawił harmonogramu realizacji robót w terminie.
Opieszałe tempo
W ramach przygotowań wycięto 90% drzew, częściowo odhumusowano obszar pod drogi dojazdowe i również częściowo wykonano dojazdy do terenu budowy. Nie rozpoczęto prac drogowych i mostowych na trasie głównej, nie zapewniono niezbędnej liczby pracowników i sprzętu. Ponieważ wolne tempo robót nie pozwalało na realizację inwestycji w terminie, umowę rozwiązano.
Przeczytaj także: Szybki postęp prac na budowach drogi ekspresowej S6 w woj. pomorskim
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.