Otwarto oferty w postępowaniu przetargowym na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Babica–Jawornik. Realizacją ponad 11-kilometrowego fragmentu szlaku Via Carpatia zainteresowanych jest osiem podmiotów.
Fot. smolaw11 / Adobe Stock
Oferty w przetargu
Najtańszą ofertę złożyła firma Intercor – jej wartość to ponad 1,25 mld zł, natomiast najdroższą Strabag – 1,84 mld zł. W przetargu udział wzięli także: Budimex (1,46 mld zł), konsorcjum Metrostav Infrastructure i Metrostav Polska (1,48 mld zł), Porr (1,51 mld zł), konsorcjum Stecol Corporation, Skabud i Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych KBI (1,77 mld zł) oraz Polaqua (1,84 mld zł).
Przedmiot inwestycji
Wykonawca, na którego zdecyduje się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) opracuje projekt i wybuduje odcinek drogi ekspresowej o długości 11,6 km o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasem awaryjnym. Częścią trasy będzie także węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów oraz Czudec, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R, a także miejsce obsługi podróżnych w Jaworniku (kierunek: Rzeszów). Inwestycja zakłada również budowę tymczasowego łącznika z drogą krajową nr 19 w tej samej miejscowości.
Źródło: GDDKiA
Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica–Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik–Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik – podaje GDDKiA.
S19 – obiekty inżynieryjne
W planach jest, tradycyjnie, budowa obiektów inżynieryjnych. Wśród nich znajdzie się siedem estakad na wysokich podporach, w tym obiekt o długości około 1,15 km nad doliną, wsparty na filarach o wysokości około 100 m nad poziomem terenu. Oprócz tego wykonawca wykona sześć wiaduktów, trzy przejścia dla zwierząt, a także zamontuje urządzenia ochrony środowiska oraz BRD, przebuduje i rozbuduje drogi poprzeczne, infrastrukturę techniczną, cieki i urządzenia melioracyjne.
Złożona budowa geologiczna
Zarówno przygotowanie projektu, jak i same prace budowlane na odcinku między Babicą i Jawornikiem, będą stanowić wyzwanie – drogę zaplanowano na terenie o skomplikowanej budowie geologicznej. Do tej pory wykonano tam szereg badań w zakresie jej rozpoznania, w tym wiercenia i sondowania. Wykonano 765 otworów badawczych o łącznej długości 12 081 m i głębokości od 3 do 50 m, a także 319 sondowań o łącznej długości 2272 m i głębokości 1,8–35 m. Ustalono m.in., że teren charakteryzuje się różnorodnym ukształtowaniem i przechodzi przez wzniesienia oraz doliny, które w dużej części są głębokimi jarami z płynącym w ich dnie ciekiem wodnym. Oprócz tego, występuje tu aż 13 obszarów osuwiskowych i predysponowanych osuwiskowo.
S19 na Podkarpaciu
Obecnie w realizacji znajduje się osiem odcinków S19:
- Lasy Janowskie–Zdziary,
- Zdziary–Rudnik,
- Rudnik–Nisko,
- Nisko–Podgórze,
- Podgórze–Kamień,
- Kamień–Sokołów Małopolski,
- Rzeszów Południe–Babica,
- Miejsce Piastowe–Dukla.
Dodatkowo, na etapie postępowań przetargowych są kolejne dwa fragmenty: Babica–Jawornik, Iskrzynia–Miejsce Piastowe, a w przygotowaniu trzy inne: Jawornik–Domaradz, Domaradz–Iskrzynia oraz Dukla–Barwinek.
Czym jest Via Carpatia?
Via Carpatia to szlak drogowy łączący północ i południe Europy. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km długości i jako droga ekspresowa S19 prowadzić ma przez pięć województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.
Przeczytaj także: Na Podlasiu kolejne dwie umowy na budowę trasy Via Carpatia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.