Wydano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy odcinka Świnoujście–Dargobądz drogi ekspresowej S3.
Fot. Damian/Adobe Stock
Fragment będzie mieć 17 km długości. Zacznie się rondem na połączeniu z budowanym obecnie tunelem pod Świną w Świnoujściu, a skończy na zachód od węzła Dargobądz. Przewidziano cztery węzły: Świnoujście, Świnoujście LNG, Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje, a także 10 wiaduktów, dwie estakady i kładkę. Do tego zbudowane będą przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne o szerokości 50 m.
Źródło: GDDKiA
Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w ciągu siedmiu dni. Odcinek, za 688,8 mln zł, zbuduje firma Polaqua. Umowę podpisano w sierpniu 2020 r.
Ten fragment to element trasy S3 Świnoujście–Troszyn o łącznej długości 33 km. Pod koniec 2021 r. wydano ZRID dla odcinka Dargobądz–Troszyn o długości 16 km.
Źródło: GDDKiA
To ostatnia decyzja ZRID dla budowy drogi S3 w Polsce. Trasa Świnoujście–Troszyn ma być gotowa w 2024 r., wtedy też, zgodnie z planami, będziemy mogli zacząć podróżować całą S3 (obecnie w budowie jest też m.in. tunelowy odcinek na Dolnym Śląsku).
Źródło: GDDKiA
Cała droga ekspresowa S3 osiągnie około 520 km długości i połączy Świnoujście (terminal promów morskich) z granicą państwa z Czechami w Lubawce. Przebiega w układzie południkowym przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin i Legnicę. Jest jednocześnie elementem europejskiej trasy E65 o sumarycznej długości około 3950 km, która łączy szwedzkie Malmö z greckim Chania na Krecie.
Przeczytaj także. Małopolska: kiedy ruszy budowa obwodnicy z tunelem i mostami?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.