Waloryzację do ustawy Prawo zamówień publicznych wpisano od stycznia 2021 r. Ustalono m.in. obowiązek ujęcia w umowie na roboty budowlane, zawartej na dłużej niż 12 miesięcy, zasad korekty wysokości wynagrodzenia wykonawcy, gdy na rynku zmienią się ceny materiałów lub inne istotne dla realizacji zamówienia koszty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, maksymalna dopłata bądź korekta nie może wynieść więcej niż 5% od wartości kwoty zawartej w kontrakcie.

Waloryzacja opiera się na zmianach wartości w tzw. koszyku waloryzacyjnym, który składa się z najważniejszych elementów wpływających na wysokość kontraktu, jak ceny paliwa, cementu, asfaltu, stali, kruszywa, a także średnie wynagrodzenia pracowników branży. Dodatkowo pod uwagę brany jest wskaźnik inflacyjny, który odzwierciedla pozostałe elementy cenotwórcze.


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że choć 5-procentowy limit waloryzacyjny na obecnie realizowanych kontraktach nie został jeszcze przekroczony, to jednak widzi konieczność zwiększenia go w przypadku przyszłych umów, ale przy jednoczesnym zachowaniu obowiązującego podziału ryzyka w stosunku 50:50.

Dodano, że podział ryzyk to kluczowe założenie, mające zapobiec sytuacji niekontrolowanego i nieograniczonego wzrostu kosztów inwestycji drogowych.

Na spotkaniu z branżowymi organizacjami wystosowano do GDDKiA apel o zwiększenie limitu waloryzacyjnego dla trwających już kontraktów. Dyrekcja wskazała jednak, że w 2021 r. średnia wartość najtańszej oferty na realizację oraz uśredniona wartość wszystkich złożonych ofert były znacząco niższe od naszych szacunków.

Przeczytaj także: Żadna ustawa w Polsce nie zabrania mediacji, arbitrażu i ugód