Podpisano umowę na budowę odcinka Zamość Wschód–Zamość Południe drogi ekspresowej S17. Wykonawca będzie pracować w formule „projektuj i buduj”.
Budowa dróg ekspresowych w Polsce. Fot. WalDec/Adobe Stock
- Wybrana firma jako jedyna zmieściła się w założeniach GDDKiA
- Cała droga ekspresowa S17 będzie mieć 330 km
- Połączy Warszawę z granicą z Ukrainą
Droga ekspresowa S17 na odcinku Zamość Wschód–Zamość Południe będzie mieć 12,5 km długości oraz dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasami awaryjnymi. Jej początek przewidziano za węzłem Zamość Wschód (przecięcie z DK74 w okolicy Jarosławca), dalej pobiegnie na wschód od obecnej DK17, omijając Barachaczów oraz Łabunie. Koniec fragmentu S17 zaprojektowano za węzłem Zamość Południe (okolice Wólki Łabuńskiej).
Powstaną m in. dwa węzły, most oraz dziewięć wiaduktów, a do zadania wykonawcy należy także rozbudowa 4 km DK74.
Przetargowe propozycje były analizowane pod kątem trzech kryteriów: ceny (60%), przedłużenia okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (30%) oraz terminu realizacji kontraktu (10%).
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na budowę tego odcinka drogi S17 przygotowała 450 mln zł. Wykonawcą została firma Budimex (440,6 mln zł; jedyna z dziewięciu złożonych ofert, która zmieściła się w założeniach inwestora).
Drogi ekspresowe w Polsce. Umowa na odcinek S17. Źródło: GDDKiA
Plan jest taki, że prace projektowe, budowa oraz uzyskiwanie zgody na użytkowanie odcinka drogi S17 potrwają maksymalnie 36 miesięcy (bez okresów zimowych w trakcie robót budowlanych).
Drogi ekspresowe w Polsce. Budowa trasy S17
Wkrótce podpisane zostaną umowy na budowy kolejnych odcinków S17: Zamość Południe–Tomaszów Lubelski (18,5 km) i Tomaszów Lubelski–Hrebenne (17,5 km). W ich przypadku toczą się kontrole po wyborze wykonawców. Na etapie prac przygotowawczych w woj. lubelskim jest też pięć odcinków drogi ekspresowej S17 między Piaskami a Zamościem o łącznej długości 67 km. Jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na budowę trzech z nich: Piaski–Łopiennik (16,5 km), Krasnystaw–Izbica (9 km), Izbica–Zamość Sitaniec (10 km). Dla fragmentów Łopiennik–Krasnystaw (9,5 km) i Zamość Sitaniec–Zamość Wschód (12 km) złożono już wnioski o wydanie tzw. decyzji środowiskowej.
S17, czyli jedna z ważnych dróg ekspresowych w Polsce
Droga ekspresowa S17 skomunikuje Warszawę z miejscowością Hrebenne (granica z Ukrainą). Ma mieć prawie 330 km długości. Powstaną też m.in. Wschodnia Obwodnica Warszawy. S17 połączy się z trasą S19 (międzynarodowy szlak Via Carpatia).
Zobacz nasz serwis specjalny Drogi ekspresowe w Polsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.