Dwujezdniowe obwodnice w ciągu ekspresowej "jedenastki" będą miały Poznań, Ostrów, Piła i Kępno.
Budowa trasy S11 z Poznania do Kórnika już trwa, w przyszłym roku ruszą także prace na obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Drogowcy ogłosili właśnie przetarg na jej budowę. Najpierw powstanie odcinek o długości 6,1 km, potem drugi dłuższy - liczący ponad 12 km. Cała, ponad 18-kilometrowa obwodnica będzie miała dwie jezdnie i zostanie oddana do użytku do końca 2011 r.

Przez Wielkopolskę przebiega najdłuższy odcinek planowanej drogi ekspresowej S11. Trasa łącząca Pomorze ze Śląskiem liczy w naszym województwie aż 343 km. Mimo że obecna droga krajowa nr 11 należy do tras o największym natężeniu ruchu, w rządowych planach jest rokrocznie pomijana. To dlatego kilkadziesiąt samorządów gmin leżących przy "jedenastce" utworzyło stowarzyszenie "Droga 11", które walczy o budowę trasy ekspresowej.

Dla poznaniaków "jedenastka" to przede wszystkim główna droga nad morze, ale i najkrótsza trasa na południe Polski, np. do Krakowa czy w Tatry. Sęk w tym, że ma tylko jedną jezdnię i podróż nią zabiera więcej czasu niż jazda dłuższą, ale szybszą trasą - najpierw S5, potem autostradą A4.Na szczęście z roku na rok będzie się to zmieniać. W połowie 2008 r. będzie gotowy ekspresowy odcinek z Poznania do Kórnika (9 km). Do końca 2009 r. drogowcy powinni oddać do użytku kolejnych 5 km tej trasy - obwodnicę Kórnika i zarazem wylot na Środę Wielkopolską.

Kolejne odcinki S11, które będą budowane, to obwodnice Ostrowa i Kępna. Ta druga inwestycja to budowa 11 km dwóch nitek z dwoma pasami w każdą stronę z dodatkową rezerwacją terenu pod trzeci pas. - Wszystkie kolejno budowane odcinki S11 będą miały szerokość dwóch jezdni - zapowiada dyr. Napierała.

GDDKiA w Poznaniu zakłada, że do czasu Mistrzostw Europy w Wielkopolsce będzie ok. 100 km trasy S11. Przed Euro 2012 mają być bowiem gotowe także dwa odcinki S11 prowadzące z Poznania na północ. Są już zarezerwowane w rządowym programie pieniądze na budowę północnego odcinka zachodniej obwodnicy Poznania - od planowanego węzła A2 w Głuchowie do Złotnik. To prawie 27 km dwujezdniowej trasy szybkiego ruchu. Podobnie będą wyglądać łącznie obwodnice Piły (częściowo już wybudowana) i Ujścia.