"Plany budowy autostrad i dróg ekspresowych na terenie województwa łódzkiego zostały już przesądzone. Rozpoczęły się przetargi na odcinki autostrad A1 Stryków - Pyrzowice i A2 Stryków - Konotopa. W tym roku zostanie również przeprowadzony przetarg na odcinek Stryków - Toruń" - powiedział Grabarczyk.

Minister poinformował, że w 2010 roku mają się rozpocząć prace przy budowie drogi ekspresowej S8 przez Łódź. "To niezwykle ważny korytarz komunikacyjny, który do 2012 roku musi połączyć Wrocław z Warszawą. W tych miastach będą rozgrywane mecze Euro 2012 i trasa S8 musi być do tego czasu gotowa. Zaczynamy jednak wszystko od zera, gdyż poprzedni rząd nic w sprawie budowy tej drogi nie zrobił" - powiedział Grabarczyk.

Dodał, że w 2008 roku zmodernizowany ma być również kolejowy odcinek między stacjami Łódź Widzew i Skierniewice. "W przyszłym roku remontowane będą kolejne dwa odcinki na trasie Łódź-Warszawa. Po zakończeniu prac, czas przejazdu między tymi miastami będzie wynosił godzinę i piętnaście minut" - mówił szef resortu.

Jego zdaniem, modernizacja linii między Łodzią i Warszawą ma być pierwszym etapem budowy kolei dużej prędkości. Trasa, na której pociągi będą się poruszały z prędkością ponad 300 km/h ma połączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.