Ministerstwo infrastruktury zapowiada korekty w przyjętym w zeszłym roku Krajowym Programie Kolejowym (KPK). Oznacza to przesunięcia na liście inwestycji przewidzianych do realizacji do 2023 r.
Fot. PKP PLK S.A.
Jak powiedział Piotr Stomma, wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za kolej, trzeba się spodziewać przesunięć w Krajowym Programie Kolejowym. Jest to konieczne ze względu na stan przygotowania inwestycji przez PKP PLK, który był inny niż deklarowany w połowie zeszłego roku oraz ze względu na zmianę priorytetów rządu.
Krajowy Program Kolejowy w nowym kształcie do połowy roku
Stomma powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej, że KPK w nowym kształcie zostanie przedstawiony nie później niż w połowie tego roku. Dodał również, że ostateczna wersja programu będzie gotowa do końca roku, gdyż trzeba w nim uwzględnić uzgodnienia na poziomie krajowym i unijnym.
Wiceminister podkreślał, że planowane zmiany nie wpłyną na wstrzymanie inwestycji kolejowych, a chodzi przede wszystkim o to, by m.in. zapewnić dla nich finansowanie.
Krajowy Program Kolejowy do 2023 r.
Krajowy Program Kolejowy opracował resort infrastruktury i rozwoju w ubiegłym roku. Jego głównym wykonawcą jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Za nadzór nad realizacją inwestycji odpowiada minister zajmujący się transportem.
W KPK zawarto m.in. listę inwestycji podstawowych i rezerwowych do roku 2023. Wydatki w ramach programu wynoszą ponad 67 mld zł. Wśród 10 zadań priorytetowych programu znajdują się m.in.: poprawa stanu technicznego najważniejszych korytarzy kolejowych, poprawa przepustowości linii kolejowych, inwestycje na tzw. Magistrali Wschodniej i na trasach Rzeszów–Kielce–Lublin–Białystok–Olsztyn, wdrażanie Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.