Z uwagi na charakter i wiek konstrukcji, roboty budowlane prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków. Jak podkreślają kolejarze, modernizacja ma na celu wzmocnienie obiektu przy jednoczesnym zachowaniu jej historycznego charakteru. Dzięki temu, że zostanie wzmocniona, możliwe będzie dobudowanie drugiego toru, jak również elektryfikacja linii. Równocześnie trwają też prace związane z gruntownym remontem pięciu wiaduktów znajdujących się w obrębie estakady.

Jak podaje inwestor, PKP PLK S.A., na estakadzie zostało zdemontowane około 2 km toru. Skuto też płytę betonową nad 30 niszami oraz w obrębie peronów gorzowskiego dworca. Trwają prace we wnętrzu 35 z 50 nisz estakady (…). Wykonano także w około 70% wzmacnianie murów oporowych.


W ramach tej samej inwestycji modernizację przejdzie także od dawna nieużywany peron nr 2. Po zakończeniu prac pociągi w ruchu pasażerskim z wykorzystaniem szynobusów będą mogły osiągać prędkość 120 km/godz. Klasyczny tabor ma się poruszać z prędkością 100 km/godz., a składy towarowe – 70 km/godz.

Remont infrastruktury kolejowej w Gorzowie Wielkopolskim w tym etapie pochłonie 115 mln brutto zł. Blisko 81 mln zł zabezpieczono w ramach dotacji unijnej.

Przeczytaj także: Na polskich trasach kolejowych znajduje się 25 czynnych tuneli