11 mln zł – tyle środków władze PKP Polskich Linii Kolejowych zamierzają wydać w 2018 r. na zakup specjalistycznego sprzętu do usuwania skutków zdarzeń na sieci kolejowej. W 2017 r., za ponad 15 mln zł, zespoły ratownictwa technicznego zostały wzmocnione o specjalny pociąg i 10 pojazdów szynowo-drogowych.
PKP PLK wzmocnią zespoły ratownictwa technicznego. Fot. PKP PLK
W grudniu pięć takich pojazdów trafiło do Łodzi, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Wrocławia i Czerwieńska. Wcześniej, na początku 2017 r., do Siedlec, Lublina, Rzeszowa, Białegostoku i Poznania. Wykorzystywane są do interwencji na torach normalnych i szerokich. Mogą poruszać się z prędkością do 90 km/godz., a po torach – do 50 km/godz.
W minionym roku kupiono także specjalny pociąg – trafił do Poznania. Pojazd o ładowności 18 ton ma własny napęd, jest wyposażony w sprzęt do wkolejania. Posiada warsztat mechaniczny (spawarkę, szlifierkę i wiertarkę), agregat prądotwórczy i żuraw do przenoszenia ładunków. Może poruszać się z prędkością do 80 km/godz.
W PKP PLK pracuje 20 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. To ponad 500 pracowników, zajmujących się usuwaniem skutków wypadków i zdarzeń kolejowych.
Jeśli chodzi o ten rok, władze spółki podpisały umowę na dostarczenie pociągu ratownictwa, który będzie stacjonował w Łodzi. Niedługo zostanie także rozstrzygnięty przetarg na zakup pięciu pojazdów szynowo-drogowych.
Przeczytaj także: Ambitne plany PKP PLK na 2018 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.