Centralny Port Komunikacyjny (CPK) może stać się centrum biznesowym i komunikacyjnym Polski, jak podkreślił 29 kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki. W tym celu rząd zaplanował budowę 1600 km nowych linii kolejowych, prowadzących do CPK i do Warszawy.
Rząd chce odpowiednio skomunikować CPK. Fot. JackF/Adobe Stock
Zarysowany przez rząd szkielet systemu transportowego ma połączyć 120 miast z CPK i Warszawą w taki sposób, by podróż nie trwała dłużej, niż 150 min (2,5 godz.).
Pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild podał, że system przyjęty przez Radę Ministrów obejmuje 183 powiaty z 380 istniejących, tj. ponad 24 mln mieszkańców Polski. W ramach programu powstanie 1600 km linii kolejowych, w tym 670 km linii dużych prędkości (przystosowanej do jazdy pociągów powyżej 250 km/godz.), 750 km linii głównych (od 200 do 250 km/godz.) i 190 km linii uzupełniających (około 160 km/godz.).
Głównym założeniem programu jest powstanie 10 tzw. szprych prowadzących do CPK ze wszystkich kierunków Polski, które będą łączyły miasta wojewódzkie ze stolicą i portem lotniczym, a także wzajemnie między sobą. Ponadto kolej ma docierać tam, gdzie obecnie połączeń kolejowych nie ma lub jest ich niewiele, np. w rejonie Płocka, Kołobrzegu czy Łomży.
Nowa trasa o długości 140 km ma połączyć Warszawę, CPK i Łódź, co umożliwi osiągnięcie czasu przejazdu z CPK do Warszawy na poziomie około 15 minut, a z CPK do Łodzi około 25 minut. Ten odcinek powstać ma w tzw. etapie zero, czyli przed 2027 r., kiedy to planowane jest uzyskanie zdolności operacyjnej przez Port Lotniczy Solidarność.
Centralny Port Komunikacyjny to planowane lotnisko, mające pełnić również funkcję węzła przesiadkowego, między Warszawą i Łodzią, które zintegruje transport lotniczy i kolejowy. Budowa CPK potrwać ma do końca 2027 r. Po tym czasie zamknięte dla ruchu cywilnego zostanie warszawskie Okęcie, a najważniejszy ruch lotniczy zostanie przekierowany do nowego portu. CPK jest w 100% własnością Skarbu Państwa i zalicza się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.
Przeczytaj także: Północna Obwodnica Krakowa: tunele będą krótsze niż zakładano
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.