• Pociągi towarowe wrócą na szerokotorową linię kolejową do granicy z Białorusią
  • Składy będą mogły jeździć z prędkością do 60 km/godz.
  • Inwestycja za 194,9 mln zł netto otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych

Inwestycja poprawi obsługę przewozów towarowych na granicy polsko-białoruskiej. Zwiększy się dostępność kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.

Remont szerokotorowej linii kolejowej Kuźnica Białostocka–Geniusze (nr 57), łączącej Polskę i Białoruś, to ważny projekt kolejowy. Prace na tej linii zwiększą przepustowość trasy przeznaczonej dla pociągów towarowych o szerokim rozstawie kół (1520 mm), które powrocą na tory po kilkunastoletniej przerwie. Inwestycja pozwoli też na budowę terminala przeładunkowego na stacji Geniusze.

Zadanie obejmie m.in. kompleksową wymianę torów oraz montaż 34 nowych rozjazdów. Po zakończeniu robót poprawią się parametry eksploatacyjne linii. Dla przewoźników oznacza to efektywniejszą obsługę cięższych i dłuższych pociągów nawet do 1050 m o nacisku 245 kN/oś. Składy pojadą szybciej, do 60 km/godz. Nastawnie w stacjach Kuźnica Białostocka, Sokółka i Geniusze oraz linie objęte pracami zostaną wyposażone w nowe systemy i urządzenia sterowania ruchem. Przewoźnicy będą mogli uruchomić większą liczbę cięższych pociągów na odcinku Kuźnica Białostocka–Geniusze – informują PKP PLK.


Inwestycja na trasie Geniusze–Sokółka–Kuźnica Białostocka zostanie zrealizowana równocześnie z przebudową linii odgałęźnej Bufałowo Wschód–Bufałowo (linia nr 923). Na tym odcinku kompleksowa wymiana 2,6 km torów zapewni sprawną obsługę pociągów m.in. do terminala paliw PKN Orlen w Sokółce.

Kolej zbuduje też dodatkowe tory dla składów do długości 1050 m na stacjach Geniusze i Sokółka. Zaplanowano przebudowę 25 obiektów inżynieryjnych, w tym 10 mostów, a także modernizację 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

Projekty „Rewitalizacja linii kolejowej nr 57 na odcinku Kuźnica Białostocka–Geniusze (S)” oraz „Rewitalizacja linii kolejowej nr 923 na odcinku Bufałowo Wschód–Bufałowo (S)” dofinansowane zostały z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Prace budowlane rozpoczną się w IV kw. 2020 r., a zakończą w 2021 r.

Wartość obu projektów to 194,9 mln zł netto. Ich wykonawcą jest konsorcjum firm: Intop Warszawa sp. z o.o. (lider), Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Rajbud sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego i Kolejowego sp. z o.o.

Przeczytaj także: W 2023 r. pociągi z Warszawy do Krakowa i Katowic pojadą ponad 200 km/godz.