• Rewitalizacja odcinka Nysa–Opole na linii nr 287 kosztowała 122,5 mln zł netto
  • Wymieniono m.in. około 50 km torów i przebudowano 59 przejazdów kolejowo-drogowych
  • Pociągi przyspieszą do maksymalnie 100 km/godz.

W ramach prac wymieniono prawie 50 km torów. Zamontowano nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowano 59 przejazdów kolejowo-drogowych – część z nich wyposażono w nowe rogatki i sygnalizację. Wyremontowano sześć mostów, dwa wiadukty oraz 81 przepustów pod torami. Na stacji Łambinowice i Szydłów przebudowano układu torowy, co pozwoli na płynniejszy przejazd większej liczby pociągów – informują PKP PLK.

Jednym ze skutków rewitalizacji będzie skrócenie czasu przejazdu z Nysy do Opola do około 60 min. Po zakończeniu projektu pociągi pasażerskie będą mogły osiągać prędkość do 100 km/godz. Na linii trwają jeszcze roboty związane z budową drugiego przystanku w Goszczowicach oraz prace na przystanku w Kubicach. Oba obiekty zostaną oddane do użytku wraz z zakończeniem projektu, wiosną 2020 r.


Na trasie Nysa–Opole pociągi już jeżdżą bez przesiadek, jednak w grudniu br. w nowym rozkładzie jazdy podróże będą trwały krócej. Także w połowie tego miesiąca przystanek Nysa Wschodnia zostanie udostępniony pasażerom. Na stacjach Szydłów i Łambinowice zbudowano nowe perony. Poprawił się standard obsługi na ośmiu przystankach: Chmielowice, Komprachcice, Tułowice Niemodlińskie, Sowin, Budziszowice, Jasienica Dolna, Mańkowice, Wyszków Śląski.

Inwestycja „Rewitalizacja linii kolejowej nr 287 na odcinku Opole–Nysa” jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020. Jej wartość wynosi 122,5 mln zł netto.

Przeczytaj także: Nowe możliwości przewozów towarowych na Śląsku