W połowie roku pociągi mają przyspieszyć na trasie z Warszawy do Gdańska. Jazdy testowe składu Pendolino – po raz pierwszy na kolejowej trasie Warszawa–Gdańsk pociąg zwiększył prędkość do 200 km/godz. – pokazały, że tak szybka jazda jest możliwa, bezpieczna i komfortowa.
Ile potrwa podróż z Warszawy do Gdańska pociągiem? Fot. PKP PLK
- ERTMS/ETCS ma umożliwić sprawniejsze zarządzanie ruchem kolejowym
- Zwiększona powinna zostać punktualność pociągów
- System sam może przejąć prowadzenie pociągu
Specjalny przejazd składu Pendolino odbył się w nocy z 11 na 12 stycznia br. Skład pokonał trasę Warszawa Wschodnia–Gdańsk Główny–Warszawa Wschodnia, a przejazd kontrolowany był przez system ERTMS/ETCS poziomu 2, który składa się z dwóch elementów: Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (European Train Control System, ETCS) i systemu łączności GSM-R (GSM-Railways). Jego działanie polega na wykorzystaniu urządzeń przytorowych systemu ETCS i systemu Kolejowej Radiokomunikacji Ruchomej GSM-R (komunikacja bezprzewodowa).
W ramach instalacji ERTMS/ETCS poziomu 2 w torach na trasie z Warszawy do Gdańska umieszczono ponad 4100 czujników, tzw. balis, które na bieżąco weryfikują lokalizację i prędkość pociągów. Wybudowano 54 maszty radiowe, które umożliwią wysyłanie do pociągów sygnałów z ośmiu lokalnych centrów sterowania. Informacje o zmianach na trasie trafiać będą do lokomotywy wyposażonej w komputer pokładowy. W ten sposób maszynista dowie się o warunkach przejazdu, dopuszczalnej prędkości i położeniu innych pociągów. Co ważne, w przypadku zignorowania zagrożeń przez maszynistę system automatycznie dostosuje prędkość do warunków.
W trakcie testowego przejazdu Pendolino sprawdzano działanie urządzeń ERTMS/ETCS poziomu 2 oraz pracę składu podczas rozwijania wyższych prędkości. Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe, zebrane wyniki pozwolą uzyskać wymagane certyfikaty i dopuścić urządzenia do eksploatacji.
Pociągi na trasie między Warszawą a Gdańskiem z prędkością 200 km/godz. pojadą być może od czerwca br., wraz z nowym rozkładem jazdy. Jeśli tak się stanie, czas przejazdu będzie o 15-20 min krótszy, wyniesie około 2 godz. i 5 min.
Przeczytaj także: Skróci się podróż koleją na trasie Lublin–Warszawa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.