PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) zakupiły pociąg ratownictwa technicznego oraz dwa pojazdy szynowo-drogowe przeznaczone dla ratownictwa technicznego. Mają sprawniej interweniować w razie awarii i szybciej usuwać skutki zdarzeń na torach.
Pociąg ratownictwa technicznego. Fot. PKP PLK
- Pociąg ratownictwa technicznego może holować tabor ważący nawet 50 ton
- Pojazdy typu UniRoller poruszają się zarówno po torach, jak i po drogach
- Służą do szybkiej likwidacji skutków mniejszych zdarzeń kolejowych
Pociąg ratownictwa technicznego (typ WM15A/PRT) przeznaczono dla siedmioosobowej załogi, która może samodzielnie reagować na zdarzenia i likwidować ich skutki, a także prowadzić akcje zabezpieczające związane m.in. z usuwaniem powalonych na tory drzew lub odśnieżaniem.
Jak informują PKP PLK pojazd ma własny napęd i rozwija prędkość do 80 km/godz. Może zabrać do 20 ton ładunku. Wyposażony jest w żuraw do przenoszenia ładunków, agregat prądotwórczy oraz sprzęt do wkolejania. Pojazd może holować tabor o wadze do 50 ton z prędkością do 60 km/godz. Posiada pomieszczenie socjalne oraz magazynowo- warsztatowe. Na jego wyposażeniu jest też specjalistyczny sprzęt m.in. spawarka i szlifierka. Wartość zakupu to ponad 4,7 mln. zł. Pociąg trafił do zespołu ratownictwa we Wrocławiu.
Lotos Kolej rozpoczyna działalność w Czechach
Z kolei ratownictwo techniczne w woj. mazowieckim i świętokrzyskim dysponuje dwoma pojazdami szynowo-drogowymi typu UniRoller służącymi do likwidacji skutków mniejszych zdarzeń.
Załoga samochodu zabiera ze sobą sprzęt ratowniczy. Ma możliwość jazdy zarówno po drogach, jak i torach normalnych oraz szerokich. Prędkość maksymalna pojazdów szynowo-drogowych wynosi na drodze 90 km/godz., a na torach 50 km/godz. Są wyposażone m.in. w platformy ładunkowe, hydrauliczne żurawie ładunkowe, mobilne warsztaty, sprzęt ratunkowy do wkolejania. Wartość zakupu to ponad 2,2 mln zł, sfinansowana ze środków PKP PLK – czytamy w komunikacie.
Kolejowe ratownictwo techniczne posiada już osiem pociągów ratowniczych i 25 pojazdów szynowo-drogowych. 17 z nich to właśnie UniRollery.
Przeczytaj także: Jedna oferta na tabor dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.