• Dokumentacja otworzy drogę do modernizacji linii kolejowych w ramach prac na odcinku Tczew–Czersk
  • Celem jest m.in. skrócenie czasu przejazdów między Gdynią a Bydgoszczą
  • Projekt ma być gotowy w 2023 r. Inwestycja zostanie zrealizowana po zorganizowaniu finansowania

Postępowanie na dokumentację projektową wraz z nadzorem autorskim dotyczy zadania „Prace na linii kolejowej nr 203 na odcinku Tczew–Czersk” z projektu „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów w sieci TEN-T”. Opracowanie powinno zostać zakończone na przełomie II i III kw. 2023 r.

Projekt obejmuje linie: z Tczewa do Czerska (nr 203), z Szlachty przez Czersk do Bąka (nr 215) oraz niewykorzystywaną z Lipowy Tucholskiej do Szlachty Zachód (nr 744). Dokumentacja ma także dotyczyć budowy dwóch łącznic między linią Chojnice–Tczew (nr 203) i linią Bydgoszcz–Gdynia Port (nr 201). Łącznie to około 100 km linii – informują PKP PLK.


W przedsięwzięciu ważne będą łącznice, które usprawnią transport towarów między Bydgoszczą (linia nr 201) a portem w Gdyni. Projekt ma też przedstawić sposoby poprawy połączeń pasażerskich z Tczewem i Bydgoszczą. W myśl założeń, wykonawca opracuje plany przebudowy stacji i przystanków m. in. w Starogardzie Gdańskim, Czarnej Wodzie i Czersku, a także nowych wiaduktów, mostów oraz przejść pod torami. Dojdzie też do elektryfikacji tras kolejowych.

Dokumentacja ma doprowadzić do modernizacji odcinka linii nr 203 między Tczewem i Czerskiem, co skróci czas podróży. Pociągi pasażerskie będą mogły jechać do 160 km/godz., a towarowe 120 km/godz. Podobny zakres i efekty prac ma określić dokumentacja dla linii nr 215, gdzie planowana jest przebudowa przystanków w Będźmierowicach i Karsinie – czytamy w komunikacie.

Oferty w ogłoszonym przetargu można składać do połowy marca br. Inwestycja zostanie zrealizowana po zagwarantowaniu środków finansowych.

Przeczytaj także: Kolejowa rewolucja na Górnym Śląsku? Ruszył ważny przetarg