• Budżet programu Kolej Plus to ponad 6,5 mld zł
  • Zadania mogą otrzymać maksymalnie 85% dofinansowania
  • Tylko minister infrastruktury będzie mógł decydować o zamknięciu linii kolejowych

Z programu Kolej Plus będą mogły korzystać miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców i jednocześnie bez dostępu do transportu kolejowego. Inwestycje będą realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowej S.A. (PKP PLK) we współpracy samorządami. Na mocy znowelizowanej ustawy tereny kolejowe, które obecnie są niewykorzystywane (nieczynne lub po zlikwidowanej infrastrukturze), będą przywracane do ponownego użytku. Jak poinformował resort infrastruktury, możliwe będzie przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy. Do tego likwidacja linii będzie możliwa jedynie po uzyskaniu zgody ministra infrastruktury.

Dzięki nowym przepisom samorządy województw będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa. Ma to przyczynić się do poprawy komunikacji na terenach pozbawionych dogodnych połączeń kolejowych. Inna ze zmian dotyczy tego, że środki z Funduszu Kolejowego niewykorzystane przez województwa w danym roku budżetowym będzie można spożytkować na realizację zadań w latach następnych.


Zmiany dotyczą także przygotowania i realizacji inwestycji kolejowych: uproszczony został system udzielania gwarancji finansowych umożliwiających rozpoczęcie procedur przetargowych, wprowadzono nowe źródła finansowania, przygotowania i realizacji inwestycji kolejowych, w tym środki z emisji skarbowych papierów wartościowych.

Program Kolej Plus

Budżet programu Kolej Plus szacowany jest na ponad 6,5 mld zł. Zadania inwestycyjne mogą otrzymać maksymalnie 85% dofinansowania kosztów kwalifikowanych, przy zapewnieniu przez samorządy 15%. Okres kwalifikowalności to 1 stycznia 2019 r.–31 grudnia 2028 r. Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna, a przede wszystkim dostępna dla mieszkańców naszego kraju, szczególnie mniejszych miast i miejscowości. Program Kolej Plus jest szansą, że kolej wróci na tereny, które pozbawione były tego środka transportu i umożliwi ich rozwój – stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przeczytaj także: Miliardy na tory, ale wydatki niższe od planowanych