• Wstępne studium wykonalności ma określić sens nowych inwestycji kolejowych w Małopolsce
  • Za opracowanie dokumentu PKP PLK i władze woj. małopolskiego zapłacą 1,8 mln zł
  • Studium będzie gotowe w 2023 r.

Planowanie inwestycji kolejowych w woj. Małopolskim ma ułatwić „Wstępne Studium Wykonalności kolejowych inwestycji infrastrukturalnych w Małopolsce”. Umowę o jego przygotowanie PKP PLK zawarły z konsorcjum spółki Infra i Instytutu Kolejnictwa. Studium będzie kosztować 1,8 mln zł netto z czego 25% pokryją władze wojewódzkie Małopolski. Dokument ma być gotowy w 2023 r.

Podpisana umowa, to kolejny, ważny etap w rozwoju infrastruktury kolejowej w naszym regionie. Kolej jest transportem wybieranym przez Małopolan, ale także przez turystów, więc nieustanne zwiększanie możliwości i komfortu podróży jest naszym priorytetowym działaniem. Kolejne inwestycje zapewnią jeszcze bezpieczniejszą i szybszą podróż do domu, pracy czy szkoły – podkreślił Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.


W ramach zadania wykonawcy przeprowadzą szczegółowe badania ruchu kolejowego, wykonają także symulację jego rozwoju. Wraz z samorządowcami określą jakie powinny być najważniejsze inwestycje kolejowe w regionie. Prace obejmą sprawdzenie możliwości oraz opłacalności takich działań, jak budowa dodatkowych torów z Krakowa do Batowic, Wieliczki, Kozłowa i Krzeszowic. Zostanie sprawdzona możliwość takiej samej inwestycji pomiędzy Podłężem a Tarnowem oraz Nowym Targiem a Zakopanem.

Analizie zostaną poddane możliwości uruchomienia przejazdów pasażerskich po krakowskich liniach obwodowych, aktualnie użytkowanych przez pociągi towarowe. Oceniona będzie też możliwość budowy nowych linii kolejowych, m.in. z Krakowa w kierunku Myślenic, Niepołomic i Olkusza, a także z Zastowa do Kazimierzy Wielkiej, oraz z Krakowa Lotnisko do Zabierzowa – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Warszawskie metro będzie czynne. Nie ma planów zamknięcia