Partnerzy portalu

Tunel średnicowy w Łodzi: są już pierwsze elementy maszyny TBM

Opublikowano: 20-03-2020 Źródło: PKP PLK, inzynieria.com
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Duża, 2260-tonowa maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) z tarczą o średnicy ponad 13 m wydrąży tunel Łódź Fabryczna–Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec. Do miasta dotarły już pierwsze części potrzebne do złożenia urządzenia. Wartość tej inwestycji przekracza 1,7 mld zł i jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).


Pierwsze elementy dużej maszyny TBM już w Łodzi. Fot. PKP PLK Pierwsze elementy dużej maszyny TBM już w Łodzi. Fot. PKP PLK
  • Do Łodzi dotarły pierwsze elementy 2260-tonowej maszyny TBM
  • Wydrąży ona tunel o długości 3 km i średnicy 12,7 m
  • Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2022 r.

Do Łodzi dojechały już pierwsze elementy TBM, największej do tej pory maszyny do drążenia tuneli w Polsce. Na razie do miasta dojeżdżają te części, które można transportować pojazdami. Ponadnormatywne elementy będą wymagały specjalistycznych przewozów. Będą transportowane do Polski statkiem - najpierw rzeką Ren, potem Morzem Bałtyckim i nocą ciężarówkami do Łodzi. Przewóz fragmentów maszyny będzie wymagał sprawdzenia i przygotowania dróg. Zakończenie transportu wszystkich elementów zależy od warunków i możliwości przewozów międzynarodowych – informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK).

Na pytanie zadane przez portal inzynieria.com o to, czy epidemia Covid-19 może utrudnić prowadzone działania, Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK, odpowiedział, że prace na miejscu cały czas trwają, a dostawy elementów TBM są realizowane. Kolejne są na etapie szykowania, a ich transport jest uzależniony od możliwości łańcucha logistycznego.

W trakcie budowy – między ulicami Odolanowską i Stolarską – jest komora startowa dla TBM. Wydrąży ona tunel o długości 3 km i średnicy 12,7 m, od miejsca startu, przez przyszłe podziemne przystanki Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, do stacji Łódź Fabryczna. Prace powinny się rozpocząć w czerwcu br., gdy komora startowa będzie już gotowa.


W Łodzi są już wszystkie elementy pierwszej, mniejszej maszyny, która wydrąży cztery jednotorowe tunele o średnicy 8,5 m i łącznej długości około 4,5 km. Prace rozpocznie przy al. Włókniarzy do linii kolejowej nr 15 i pokieruje się w stronę Łodzi Żabieńca i Łodzi Kaliskiej. Ta TBM waży około 650 ton, ma tarczę o średnicy 8,76 m, a wszystkie jej elementy dotarły drogą lądową.

Większa TBM wydrąży w Łodzi 3 km tunelu kolejowego. Fot. PKP PLK

Większa TBM wydrąży w Łodzi 3 km tunelu kolejowego. Fot. PKP PLK

Dworzec Łódź Fabryczna ze stacji końcowej stanie się stacją przelotową. Inwestycja zapewni szybsze połączenie przez centrum miasta, a także przyczyni się do stworzenia efektywnego systemu krajowych połączeń międzyregionalnych obejmujących region środkowej Polski – czytamy w komunikacie. Pociągi będą w tunelu jeździć z prędkością do 100 km/godz. Cała inwestycja ma być zrealizowana do końca 2022 r.

Projekt „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), Etap II, Odcinek Łódź Fabryczna–Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec” jest współfinansowany w ramach POIiŚ. Wartość projektu przekracza 1,76 mld zł, z czego dofinansowanie unijne to około 1 43 mld zł. Projekt i budowa tunelu wykonywane są przez konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego (lider) i Energopol Szczecin.

TUNEL W ŁODZI W LICZBACH:
7,5 km – łączna długość tunelu średnicowego
3 km – długość odcinka dwutorowego
4,5 km – łączna długość czterech odcinków jednotorowych
13,04 m i 8,76 m – średnice dwóch tarcz maszyn TBM
2260 ton – waga większej maszyny
650 ton – waga mniejszej maszyny
10 m – szacowany dzienny postęp drążenia
25 m – największa głębokość, na jakiej znajdzie się tunel


Przeczytaj także: Tu zacznie się tunel pod Świną: powstaje komora startowa