Na stacji w Kartuzach wydłużony będzie obecny peron, powstanie też nowy – jednokrawędziowy. Z kolei na stacji w Dzierżążnie jednokrawędziowy peron zostanie zastąpiony szerszym, dwukrawędziowym, pojawi się też dodatkowy tor, zapewniający sprawne mijanie się składów. W rejonie stacji Kartuzy zaplanowano długą na ponad 3 km łącznicę, która umożliwi przejazd pociągów z Kościerzyny i Somonina przez Kartuzy w kierunku Trójmiasta bez konieczności zmiany czoła składu. Elementami łącznicy będą dwa wiadukty kolejowe – nad drogami wojewódzkimi nr 211 i 224. Poza tym przewidziano m.in. podniesienie poziomu bezpieczeństwa na trzech przejazdach kolejowo-drogowych w Kartuzach i Dzierżążnie.

Krajowy Program Kolejowy to nie tylko duże inwestycje w aglomeracjach, ale także realizacja zadań zwiększających dostęp mieszkańców do kolei w mniejszych miejscowościach. Prace na linii z Kartuz do Trójmiasta zapewnią wygodną codzienną komunikację koleją, która staje się coraz bardziej komfortowa, przewidywalna i bezpieczna – mówi wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. 

Wykonawcą zadania zostało Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o. w Gdańsku.

Część większego projektu

Roboty na linii z Glincza do Kartuz będą prowadzone w ramach projektu „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto”. Po zakończeniu wszystkich, pociągi pasażerskie na odcinku Maksymilianowo–Kościerzyna będą jeździć z prędkością do 160 km/godz., a towarowe do 120 km/godz. W przypadku fragmentu Kościerzyna–Gdynia Główna będzie to odpowiednio 140 i do 100 km/godz. W efekcie całego tego projektu możliwość odprawy większej ilości towarów przewiezionych koleją zyska port w Gdyni. Roboty zaplanowano na lata 2021–2027.

Przeczytaj także: Duża inwestycja kolejowa w Toruniu