Umowa dotyczy przebudowy fragmentu jednotorowej linii kolejowej nr 38 Ełk–Korsze o łącznej długości około 50 km. Wartość kontraktu, 314 010 815,08 zł, dotyczy zakresu podstawowego, który może zostać powiększony do 648 698 894,52 PLN po aneksowaniu opcji 1 i opcji 2. Inwestorem budowy są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W wersji podstawowej umowa przewiduje 26-miesięczny okres realizacji, obejmie stacje i przystanki: Stare Juchy, Woszczele, Wydminy.
Fot. Aldesa
To szczególnie ważny dla Aldesy projekt. Realizujemy strategię, by stać się jednym z liderów rynku kolejowego w Polsce – mówi Javier Lamas, dyrektor zarządzający Aldesa w Polsce. W pełni wykorzystamy know how naszego partnera – CRCC, największej kolejowej firmy na świecie.
Umowa przewiduje możliwość rozszerzenia w ciągu pięciu miesięcy od jej podpisania o dwie opcje. Opcja nr 1 obejmuje zakres robót dotyczący odcinka od stacji Wydminy (bez stacji Wydminy) do stacji Giżycko (ze stacją Giżycko). Opcja nr 2 obejmuje budowę sieci trakcyjnej wraz z zasilaniem na odcinku od stacji Ełk (bez stacji Ełk) do stacji Giżycko (ze stacją Giżycko).
Modernizacja i elektryfikacja linii z Korsz do Ełku planowana jest od kilku lat. Prace nad dokumentacją projektową ruszyły w 2017 roku. Inwestycja jest oczekiwana przez mieszkańców. Dzięki elektryfikacji trasy o długości około 94 km oraz poprawie linii Iława-Korsze, czas podróży z Olsztyna do Ełku skróci się o około pół godziny: z 2 godz. 24 min obecnie do 1 godz. 50 min. PKP Polskie Linie Kolejowe zwracają też uwagę na poprawę przepustowości linii, co stworzy lepsze warunki dla liczniejszych przewozów regionalnych i dalekobieżnych.
W ramach całości projektu zmodernizowanych ma zostać 7 stacji: Stare Juchy, Wydminy, Giżycko, Sterławki Wielkie, Kętrzyn, Tołkiny, Korsze oraz 7 przystanków: Woszczele, Siedliska, Niegocin, Sterławki Małe, Martiany, Nowy Młyn, Linkowo. Każdy peron zostanie wyposażony w wiaty, ławki i funkcjonalne oświetlenie. Pojawi się też nowe oznakowanie i nowa informacja o kursowaniu pociągów. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza elektryfikacją planowana jest także kompleksowa wymiana torów i 61 rozjazdów – ważnych elementów linii kolejowej, a także przebudowa 78 przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych. Prace obejmą 145 obiektów inżynieryjnych, m.in. mosty i wiadukty kolejowe.
Partnerem wykonawczym Aldesa jest China Civil Engineering Construction Corporation – to jeden z najważniejszych podmiotów wykonawczych w sektorze kolejnictwa na świecie. Olbrzymie doświadczenie i wiedza naszego partnera są bezcenne dla Polski – mówi Javier Lamas, dyrektor zarządzający Aldesa w Polsce. Chiny zmieniły się w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci w kraj pokryty siecią ultranowoczesnych dworców kolejowych i superszybkiej kolei. Marzymy o takim planie dla Polski, szczególnie że Unia Europejska oferuje nam obecnie olbrzymie środki na przebudowę i modernizację kolei w Polsce.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.