Prace związane z poprawą kolejowego dostępu do portu w Gdyni osiągnęły półmetek. Zaawansowane są także roboty dotyczące rozwoju Portu Gdańsk.
Fot. MI
Port Gdynia
Ułożono już prawie 70 km nowych torów oraz 166 rozjazdów. Aktualnie odbywa się wzmacnianie i stabilizowanie podłoża, do tego układane są kolejne nowe tory, zabudowywane rozjazdy oraz montowane elementy sieci trakcyjnej. Na stacji Gdynia Port zbudowano sieć ciepłowniczą, a trwa przebudowa wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Do tego gotowych jest 11 podziemnych zbiorników retencyjnych, a kolejne dwa są w fazie robót. Poza tym powstają dwa wiadukty kolejowe, odnowiono już most nad rzeką Chylonką.
W marcu tego roku oddano do użytku lokalne centrum sterowania, które zapewnia sprawne i bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów do nabrzeży Portu Gdynia (każdej doby wjeżdża i wyjeżdża 50 pociągów z ładunkami, do tego odbywa się 230 jazd manewrowych).
Zakończenie wszystkich działań przewidziano na II połowę 2023 r.
Port Gdańsk
W przypadku drugiego z trójmiejskich portów, są już 72 km nowych torów z siecią trakcyjną i 233 rozjazdy. Pociągi poruszają się po zmodernizowanych torowiskach w obrębie stacji: Gdańsk Zaspa Towarowa, Gdańsk Port Północny, Gdańsk Kanał Kaszubski, Gdańsk Wiślany, a także na liniach Gdańsk Główny–Gdańsk Zaspa Towarowa i Gdańsk Zaspa Towarowa–Gdańsk Wiślany.
W grudniu 2021 r. oddano do użytku 100-metrowy wiadukt drogowy w ciągu ul. Ku Ujściu, który powstał w miejsce przejazdu między stacjami Gdańsk Kanał Kaszubski i Gdańsk Port Północny.
W ramach projektu „Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk” zaplanowano modernizację 13 przejazdów, trzech mostów, dwóch wiaduktów i 18 przepustów, a także rozbudowę lokalnego centrum sterowania. W tym przypadku wszystko powinno być gotowe w połowie tego roku.
Celem inwestycji jest zwiększenie możliwości transportu ładunków. Do portowych nabrzeży dojadą dłuższe i cięższe pociągi, a tym samym będzie tam docierać więcej towarów. Łączna wartość wszystkich zadań to ponad 2,6 mld zł.
Przeczytaj także. Port Gdynia: ścieki ze statków, zamiast do morza, trafią do kanalizacji miejskiej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.