• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przyspieszą pociągi między Olsztynem a Giżyckiem

Opublikowano: 05-05-2022 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) przygotowują przebudowę drugiego odcinka Ełk–Korsze. Ogłosiły przetarg na modernizację i elektryfikację odcinka Giżycko–Korsze. W jej wyniku pociągi pojadą szybciej, a podróże w woj. warmińsko-mazurskim będą sprawniejsze. Roboty budowlane rozpoczną się po 2023 r.


Stacja Kętrzyn. Fot. Tomasz Kiełbasa/PKP PLK Stacja Kętrzyn. Fot. Tomasz Kiełbasa/PKP PLK

Postępowanie dotyczy odcinka Giżycko–Korsze o długości 50 km. Cały projekt obejmuje przebudowę 100 km szlaku między Ełkiem a Korszami. Pierwszy etap, na odcinku Ełk–Giżycko już trwa. Inwestycja o wartości 650 mln zł ma się zakończyć w 2024 r. Na obu fragmentach tory zostaną przystosowane do przejazdów pociągów pasażerskich z prędkością do 160 km/godz. (aktualnie to 80 km/godz.). Czas podróży z Olsztyna do Ełku przez Korsze i Giżycko skróci się o około 50 min. Po przeprowadzeniu robót przejazdy całej trasy Olsztynem a Ełkiem zajmą mniej niż 2 godz. Elektryfikacja wyeliminuje konieczność wymiany lokomotyw z elektrycznych na spalinowe, co dodatkowo zwiększy przepustowość kolejowego szlaku.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Przewidziano modernizację czterech stacji (Sterławki Wielkie, Kętrzyn, Tołkiny i Korsze) oraz pięciu przystanków (Niegocin, Sterławki Małe, Martiany, Nowy Młyn, Linkowo) z montażem nowoczesnych peronów. Wymieniona zostaną tory oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowa obejmie 38 przejazdów kolejowo-drogowych i 84 obiektów inżynieryjnych m.in. mostów i wiaduktów. W Sterławkach Wielkich powstanie przeprawa drogowa, a w Korszach lokalne centrum sterowania.

Na przebudowywanej już części szlaku (Ełk–Giżycko) rozpoczęły się już pierwsze prace. Trwają przygotowania terenu pod roboty, gromadzone są materiały. Za pomocą specjalistycznego sprzętu będą wykonywane fundamenty pod słupy przyszłej sieci trakcyjnej. Prowadzone są rozbiórki starej infrastruktury na stacjach i przystankach.

Przeczytaj także: Budowa linii Kraków–Myślenice nabiera realnych kształtów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia