Roboty dotyczą wymiany 53 km torów między Kępnem a Oleśnicą i montażu sieci trakcyjnej na 46 km oraz jej przebudowy na stacjach Kępno i Oleśnica. Powstaną podstacje trakcyjne Gęsia Górka i Poniatowice do zasilania linii kolejowej. Pociągi pasażerskie rozpędzą się do 160 km/godz., a towarowe pojadą z maksymalną prędkością 100 km/godz. Poza wymianą torów dojdzie też do zamiany urządzeń sterowania ruchem kolejowym. W Kępnie zostanie wybudowana nastawnia.

Na linii kolejowej zaplanowano modernizację 55 przejazdów kolejowo-drogowych, pięciu mostów i jednego wiaduktu kolejowego.

Przebudowane zostaną trzy stacje (Bralin, Syców, Jemielna Oleśnicka) i pięć przystanków (Perzów, Gęsia Górka, Stradomia, Poniatowice, Cieśle). Będą nowoczesne perony, ławki, wiaty, zamontowane zostanie oświetlenie.

Linia kolejowa Oleśnica–Kępno jest od 20 lat nieczynna dla pociągów pasażerskich. W wyniku przebudowy zostanie zelektryfikowana, wzrośnie też jej przepustowość. Szlak Herby Nowe–Oleśnica liczy prawie 150 km i przebiega przez województwa dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie.

Kontrakt na zaprojektowanie i roboty budowlane zostanie podpisany w IV kwartale 2023 r. w ramach projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 181 Herby Nowe–Oleśnica na odcinku Kępno–Oleśnica z elektryfikacją”. Cena w wybranej ofercie wynosi 578 mln zł netto przy szacowanych przez PKP PLK kosztach na poziomie 600 mln zł. Zadanie ma być wykonane do końca 2025 r. Inwestycja jest realizowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

Przeczytaj także: Linia Chabówka–Nowy Sącz: modernizacja kolejnego odcinka. Jest umowa