Jest to pierwszy projekt spółki Partnerstwa Publiczno Prywatnego, która ma wybudować i obsługiwać 151 kilometrów nowej autostrady. Ministerstwo Transportu ogłosiło trzy przetargi, na trzy różne odcinki autostrady. Pierwszy przetarg na sfinansowanie, zbudowanie i eksploatowanie pięciu sekcji autostrady D1 obejmuje prawie 75 kilometrów: Dubna Skala - Turany, Turany - Hubova, Hubova -Ivachnova, Janovce - Jablonov i Fricovce - Svinia. Kontrakt ma trwać aż 30 lat i został wyceniony 1.63 mld euro.

Drugi przetarg objął 47 kilometrów odcinka D1 między Nitrą, a miejscowością Tekovské Nemce, z szacowaną wartością 0.56 mld euro. Trzeci wreszcie, który Ministerstwo Transportu ogłosiło w końcu kwietnia 2008, to 29 kilometrów najbardziej skomplikowanych technicznie odcinków sekcji D1, pomiędzy iliną i Martinem, jest wart 1.32 mld euro.

 

Chociaż przetargi zostały ogłoszone, pełnomocnik rządu ds. tego projektu Igor Choma, jest wyraźnie zaniepokojony dotrzymaniem terminów oddania do użytku autostrady, która będzie łączyła Bratysławę w zachodniej Słowacji z Koszycami na wschodzie.
Zakończenie inwestycji w wyznaczonym terminie może być problematyczne, jeżeli początek pracy przy trzecim odcinku odłożono do pierwszego kwartału 2009. Biuro Chomy przygotowało raport w sprawie kontraktu na autostrady na Słowacji, który, między innymi, zwraca uwagę na konieczność lepszego przygotowania projektów o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Opóźnienie powoduje, że koszty wykonania autostrady stają się większe. Istnieje też potrzeba dalszych zmian legislacyjnych, by przyśpieszyć budowę tej autostrady.

Do pierwszego przetargu zgłosiło się sześciu kandydatów: szwedzko - francuskie konsorcjum Vinci Concession i Skanska Infrastructure Development, konsorcjum francuskich firm Bouyges Travaux Publics i Colas, węgierskie przedsiębiorstwo Intertoll - Europe, portugalskie Mota Engil i słowackie przedsiębiorstwa Doprastav i Vahostav - SK. Cztery ostatnie firmy zostały wyeliminowane z powodu wad w ofertach. Każdy przystępujący do przetargu musi wykazać, że uczestniczył w projektach PPP w latach między 1999 i 2007. Każdy też musiał mieć przynajmniej jedną zrealizowaną inwestycję o całkowitym koszcie na przynajmniej 100 milionów euro. Ubiegający się musieliby wykazać, że mogliby zapewnić finansowanie projektu przez następne trzy lata i mieć kapitał w wysokości 800 milionów euro.

Wszystkie rządy Słowacji zapowiadały szybkie wybudowanie autostrady, by zwalczyć różnice regionalne w kraju, ale ich plany często zawiodły ze względu brak finansów i ogromnych opóźnień w projektowaniu. Według rządowych planów z grudnia 2007 roku, do 2010 ma zostać wykonanych około 165 kilometrów autostrady i 80 kilometrów dwupasmowych dróg szybkiego ruchu. To znaczyłoby, że w ciągu najbliższych trzech lat powinno funkcjonować 519 km autostrad to jest 68 procent zaplanowanej sieci autostrady, jak również 212 kilometrów dwupasmowych dróg szybkiego ruchu - 21 procent ich zaplanowanej długości.