Dzięki pozytywnej opinii resortu rozwoju regionalnego w sprawie dalszego finansowania przebudowy infrastruktury tramwajowej w aglomeracji środkami z budżetu państwa, rozpoczęte już inwestycje będą kontynuowane. Tramwajom Śląskim nie będą tym samym groziły kary, których zażądaliby wykonawcy za zerwanie zawartych umów.

Tramwaje Śląskie rozpoczęły w tym czasie trzy duże projekty - przebudowę torowiska linii nr 17 na ulicach Łagiewnickiej i Barlickiego w świętochłowickiej dzielnicy Lipiny, modernizację 20 wagonów typu 105Na (w 2008 r. przebudowano z tego 10 wagonów) oraz prace przy linii tramwajowej z katowickiego Rynku do zajezdni w dzielnicy Zawodzie.

Sytuacja TŚ, mimo przejęcia ich od Skarbu Państwa przez związek śląskich i zagłębiowskich samorządów w maju 2007 r., a potem przez same samorządy z końcem 2008 r., pozostaje trudna. Część miast, wskazując na rosnące koszty utrzymania komunikacji tramwajowej, ogranicza jej finansowanie, co skutkuje cięciem kursów bądź likwidacją niektórych linii.

Sieć tramwajowa w aglomeracji katowickiej jest najdłuższa w Polsce - obejmuje ok. 350 km torów, w większości w złym stanie technicznym. Ok. 240 wyjeżdżających codziennie na trasy tramwajów rocznie przejeżdża łącznie ok. 19 mln kilometrów. Średni wiek taboru to ponad 30 lat; 5 proc. to kilkuletnie wozy niskopodłogowe.