Kolejne kroki zostały podjęte przez KE w celu liberalizacji transportu drogowego osób i rzeczy. Puste zestawy transportowe mają ograniczyć przejazdy, co ma przynieść korzyści dla środowiska.
Obecnie w UE działa ponad 900 tys. firm zajmujących się transportem drogowym, zatrudniających w sumie 4,6 mln osób. W celu liberalizacji transportu drogowego dla potrzeb ekologicznych wykorzystane mają być przewozy kabotażowe (przewozy wewnątrz innych krajów członkowskich UE). Ciężarówkom, które wracają po wykonaniu dostawy, umożliwione zostanie przewożenie nieograniczonej ilości towaru w drodze powrotnej. Przyczyni się to do redukcji emisji CO2, obecnie jednego z największych priorytetów UE.
Kabotaż obwarowano jednak wieloma warunkami. Komisja Europejska chce zezwolić na trzy jazdy kabotażowe w ciągu siedmiu dni po wykonaniu przewozu międzynarodowego, a jedna operacja przypadać ma na jeden kraj. Przewozy kabotażowe będą mogły być wykonywane w ciągu trzech dni następujących po wjeździe bez ładunku na terytorium danego państwa członkowskiego. Kontrola respektowania tych ustaleń będzie możliwa dzięki listom przewozowym.
Obecnie szereg przepisów ogranicza możliwość wykonywania przewozów w innym kraju UE, ze względu na ochronę przewoźników danego kraju. Teraz kraje członkowskie będą mieć możliwość wprowadzenia środków ochrony w przypadku poważnych zaburzeń na runku transportu. Występują również takie sytuacje, gdzie przedsiębiorstwo jest formalnie zarejestrowane w jednym państwie, ale w rzeczywistości prowadzi działalność w innym. Nowy pakiet drogowy ma również na celu pomoc w ukróceniu takich praktyk.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.