Małopolskie władze zaproponowały utworzenie korytarza transportowego, który miałby prowadzić przez Polskę Słowację i Węgry. Zainteresowanie projektem wyrażają zarówno Węgrzy jak i Słowacy. 14. stycznia w krakowskim Urzędzie Marszałkowskim odbyła się na ten temat konferencja. Inwestycja mogłaby być finansowana z Programu dla Europy Środkowej.
Fot. inzynieria.com
"Istotne jest stworzenie połączenia kolejowego pomiędzy Morzem Bałtyckim a Bałkanami i Morzem Czarnym. Małopolska odgrywa tu ważną rolę: to przez nasz region przebiega jedyna linia kolejowa z Warszawy na Słowację. Aby rola Małopolski była jeszcze większa, konieczne są modernizacje i dodatkowe nakłady" słowa Wicemarszałka Romana Ciepieli cytowane są na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego.
Dzięki Programowi dla Europy Środkowej możliwa jest realizacja projektu, polegającego na utworzeniu korytarza transportowego wiodącego przez Polskę Słowację i Węgry jako odgałęzienie korytarza VI, który jest elementem sieci TEN-T. Obejmuje on swoim zasięgiem: Austrię, Czechy, Niemcy – (wybrane regiony), Węgry, Włochy (wybrane regiony), Polskę, Słowację, Słowenię i Ukrainę (wybrane obwody).
Warunkiem realizowania projektu w ramach Programu dla Europy Środkowej jest m.in. to, by uczestniczyło w nim trzech finansujących partnerów z przynajmniej trzech krajów, a co najmniej dwóch z nich ma należeć do UE i należeć do obszaru programu Europy Środkowej. Zaleca się, by koszt projektu zawierał się w przedziale 1 do 5 mln EUR.
Podstawą realizacji projektu w ramach wspomnianego programu jest wzmocnienie spójności terytorialnej, promowanie wewnętrznej integracji i poprawa konkurencyjności obszaru Europy Środkowej.
Na luty br. zaplanowano kolejne spotkanie w sprawie korytarza transportowego.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Powiązane
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.