Optymistyczne szacunki wskazują, że sekcja o długości 530 km ma zostać oddana dla ruchu w 2013 roku. Postęp realizowanych prac jest jednak niezadowalający, pomimo pozyskania funduszy unijnych na ten cel. Droga ta ma strategiczne znaczenie dla międzynarodowego handlu pomiędzy unią Europejską i Turcją.

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone wyniki przetargów na odcinki:  Nadlac-Arad (38 km), Arad-Timisoara; obwodnica miasta Arad, Timisoara-Lugoj (35 km), Lugoj – Deva (99 km), Deva – Oraste (33 km) oraz Orastie-Sibiu (82 km).

Prace konstrukcyjne powinny rozpocząć się w pierwszej połowie 2011. Wartość projektów drogowych współfinansowanych z UE i rozpoczynających się w przyszłym roku szacuje się na 5,5 mld euro. W tej kwocie znajdują się szybkie drogi o długości 289 km.  

Obecnie Rumunia posiada 314 km dróg szybkiego ruchu, następne 243 km jest w fazie budowy lub modernizacji. Oddanie tych odcinków dla ruchu będzie następować sukcesywnie w drugiej połowie 2011 i w 2102 roku.

Ministerstwo transportu deklaruje również rozpoczęcie prac na 11 obwodnicach głównych miast, w śród których znajdują się: Bacau, Tecuci, Carei, Secuieni, Craiova, Brasov, Targu Mures, Mihailesti, Caracal, Alexandria and Bukareszt. Łączna długość tych obwodnic wyniesie 140 km. Koszty budowy szacuje się na 540 mln euro.

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał też Rumunii pożyczką na modernizację dróg krajowych o długości 940 km. Wartość tego projektu rozłożonego na kilka lat przekracza 840 mln euro.