• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Göteborg: kolej linowa od 2021 r. będzie elementem sieci transportu miejskiego

Opublikowano: 09-02-2018 Źródło: UNStudio

Holenderskie studio projektowe UNStudio opracowało system kolei linowej dla Göteborga (Szwecja): w centrum miasta stanie sieć sześciu wież kratowych, mających przypominać żurawie stoczniowe. Projekt ma na celu nie tylko zapewnić mieszkańcom i turystom ciekawą atrakcję: wpisze się również w ekologiczną strategię miasta.


Kolej linowa od 2021 r. częścią szwedzkiego transportu miejskiego. Źródło: UNStudio Kolej linowa od 2021 r. częścią szwedzkiego transportu miejskiego. Źródło: UNStudio

Kolejka przypominać ma asymetryczne kształty stoczniowych żurawi i ich ruch podczas codziennego przenoszenia ładunków – wyjaśnił założyciel studia, Ben van Berkel. I dodał: Będzie to rozwiązanie zarówno pragmatyczne, jak i bardzo przyjazne ludziom i środowisku; nowy sposób doświadczania miasta.


Linia rozciągać ma się na długości trzech kilometrów i połączyć cztery stacje: trzy na północy miasta i czwartą na południu, po drugiej stronie rzeki Göta älv. Wokół wież powstaną parki i ścieżki spacerowe, ławki i tzw. strefy odpoczynku. Same obiekty będą stale oświetlone, co uwydatniać ma ich strukturę. Oświetlenie zostało zaprojektowane jako inteligentny system, dostosowujący się do aktualnych warunków i naturalnego poziomu światła.

Źródło: UNStudio Źródło: UNStudio

Najwyższa wieża, która stanie przy nabrzeżu portowym Lindholmen, zgodnie ze słowami projektantów, ma być jednocześnie punktem spotkań, miejskim “balkonem”, oferującym spektakularne widoki

Wygląd czterech stacji jest do siebie maksymalnie zbliżony, aby ułatwić mieszkańcom i turystom nawigację w mieście; charakterystyczne budynków mają stanowić punkty orientacyjne. Wnętrza stacji mają być drewniane; częścią konstrukcji staną się też drewniane sufity o konstrukcji samonośnej, pełniące rolę platform widokowych.

Źródło: UNStudio Źródło: UNStudio

Architekci wybrali beton zbrojony włóknem szklanym jako materiał do budowy wież; ma on być nie tylko odpowiednim budulcem, niesprawiającym kłopotów budowniczym, ale też przyjaznym dla środowiska. Elementy struktury pod stacjami pokryte będą specjalnymi mchami, które potrafią neutralizować kurz, dwutlenek azotu i gazy cieplarniane, a ponadto tłumią miejski hałas i wchłaniają ciepło.

Innym ekologicznym rozwiązaniem będzie montaż paneli słonecznych na dachach stacji: produkować będą zarówno energię elektryczną (która zostanie wykorzystana do oświetlenia obiektów) oraz cieplną.

Inwestycja ma zostać zrealizowana na 400-lecie Göteborga w roku 2021 jako pierwsza nowa forma transportu miejskiego w Szwecji od budowy systemu metra w 1950 r. Architekci badają możliwość budowy podobnej kolei w Amsterdamie.

Zobacz także: Kolej linowa nowym sposobem na transport w Szwecji [film]

W Dubaju powstaje inteligentne miasteczko

Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/10/51295,w-dubaju-powstaje-inteligentne-miasteczko © inzynieria.c

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!