Choć budowa łączników drogi ekspresowej S3 z Kamienną Górą oraz Aglomeracją Wałbrzyską nie leży w bezpośrednich kompetencjach dolnośląskiego samorządu, to jednak zarząd województwa zobowiązał się przygotować dokumentację wstępnie określającą możliwości tej inwestycji.
Powstaną łączniki S3 z Kamienną Górą i Aglomeracją Wałbrzyską? Fot. Ulleo
W Szczawnie–Zdroju odbyły się konsultacje ws. przebiegu wspomnianych łączników, które mają być m.in. częścią alternatywnej trasy do autostrady A4, łącząc znaczące ośrodki miejskie, czyli Zgorzelec–Jelenią Górę–Wałbrzych–Świdnicę–Dzierżoniów–Nysę–Opole i dalej z autostradą A1 w Częstochowie.
Łączniki wpiszą się także w koncepcję tzn. „Trasy sudeckiej”, która ma poprawić dostępność obszaru Sudetów.
Brak dobrej i nowoczesnej infrastruktury transportowej naraża na marginalizację ten rejon Dolnego Śląska, który ma wielki potencjał gospodarczy i turystyczno-uzdrowiskowy. Zapewnienie dobrego dostępu do drogi ekspresowej S3, łączącej Dolny Śląsk z portami morskimi na północy oraz z południem Europy, może zapewnić dynamiczny rozwój gospodarczy takich gmin jak: Wałbrzych, Świdnica, Świebodzice, Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Walim, Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Stare Bogaczowice czy Nowa Ruda – wylicza, cytowany w komunikacie, Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
S3 to droga ekspresowa powstająca w zachodniej części Polski, ze Świnoujścia do Lubawki, mająca liczyć 480,7 km. Jest fragmentem Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego.
Przeczytaj także: Powstanie obwodnica Krzeczyna Wielkiego. Będzie łącznikiem z S3
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.